Komentarz synoptyka: 01.11.2022
UWAGA – NADAL AKTUALNE JEST NASZE OSTRZEŻENIE POGODOWE DOTYCZĄCE MGIEŁ I NISKICH CHMUR STRATUS UTRZYMUJĄCYCH SIĘ NA ZNACZNYM OBSZARZE KRAJU W HORYZONCIE CZASOWYM NASZEGO MODELU, MOCNO OGRANICZAJĄCE WIDZIALNOŚĆ, DOPIERO W PIĄTEK NA ZACHODZIE KRAJU SPODZIEWANA JEST POPRAWA WIDZIALNOŚCI, ALE TEŻ FRONTOWE OPADY DESZCZU.
Nad ranem, blisko połowa stacji meteorologicznych IMGW (23), o godzinie 4-tej zarejestrowała mgłę ograniczającą widzialność od 100 do 200 metrów, głównie na obszarze Pomorza i lokalnie na Mazurach, Podlasiu, Kujawach, Ziemi Łódzkiej po wschodnią Kielecczyznę, Roztocze, a także Śląsk. Temperatura powietrza mocno zróżnicowana od około 3 stopni na krańcach północno wschodnich (Suwałki i Białystok) do około 12 stopni na Pomorzu i lokalnie na Ziemi Lubuskiej, ale najwyższą temperaturę 13,8˚C zarejestrowano na Śnieżce, a w nieodległej Jeleniej Górze zaledwie 3,1˚C. To efekt utrzymującej się przyziemnej inwersji temperatury z powodu nocnego wychłodzenia podłoża i ciepłej masy powietrza w swobodnej troposferze na wysokości około 1,5 km, odpowiadającej powierzchni barycznej na tym poziomie, nanoszonej od południowego zachodu, po zachodniej stronie górnego klina wyżowego, co doskonale odzwierciedlone jest na załączonej animacji z trzech ubiegłych dób (https://twitter.com/ScottDuncanWX... ) oraz wyniku sondowania atmosfery z godz. 00 UTC minionej nocy we Wrocławiu (rawinsonde.com/thunder_app/ ) . Podobna sytuacja występuje na pozostałym obszarze kraju, gdzie przy nocnych rozpogodzeniach, a noce trwają już nieco ponad 14 godzin, plus co najmniej półtorej godziny przed zachodem i po wschodzie słońca, doszło do wypromieniowania ciepła z podłoża. Natomiast pod całkowitym zachmurzeniem, zwłaszcza niskim warstwowym, temperatura obniżyła się nieznacznie w stosunku do dziennego maksimum i stąd duża różnica temperatury o poranku.
W ciągu dnia, w miarę wznoszenia się słońca spodziewane jest poprawa widzialności, ale nadal od Pomorza po Roztocze, w zwężającym się klinie, utrzymywać się będzie całkowite zachmurzenie, głównie niskimi chmurami Stratus w strefie quasi stacjonarnego frontu ciepłego. Oddziela on od siebie dwie masy powietrza, po jego północno wschodniej i wschodniej stronie chłodnego, w którym nad ranem na północnym wschodzie, ochłodziło się znacznie i zafalowanego, mało aktywnego frontu chłodnego, lokującego się od Morza Norweskiego, przez południową Skandynawię, Jutlandię na południowy zachód, przez Niemcy i Francję, gdzie jest zafalowany i dalej przez Prowansję nad zachodnie akweny Morza Śródziemnego aż po północną Algierię (pl.sat24.com/pl/eu/km ).
Jak już wyżej wspomniano, taki układ utrzyma się jeszcze przez najbliższe dwie doby, po czym spodziewana jest istotna przebudowa pola ciśnienia i pola geopotencjału w całej troposferze, postępująca powoli od zachodu na wschód, a polegająca na ustępowaniu na wschód słabnącego klina i nasuwaniu się za nim „ostrej zatoki”, zarówno w polu ciśnienia, jaki i w polu geopotencjału. W tym samym czasie zostanie zredukowany układ baryczny Ω, zapewniający u nas w ostatnich dniach „pogodowy epizod późnego lata”, a warunki pogodowe dostosują się do kalendarza.
Ryszard Olędzki,
31 października 2022r., godz. 7.20