O nas

Meteo.pl

Meteo.pl jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i profesjonalnych serwisów meteorologicznych. Dzięki 25-letniemu doświadczeniu w modelowaniu warunków meteorologicznych w obszarze Europy Środkowej, nasz zespół wnosi istotny wkład w rozwój tej dziedziny na poziomie światowym.

ICM tworzy w trybie ciągłym cyfrowe archiwum wysokorozdzielczych danych atmosferycznych dla potrzeb projektów badawczych krajowych ośrodków naukowych i prowadzenia otwartego serwisu informacyjnego w sieci.

Posiadamy unikatową bazę danych z prognozami od roku 1997. Archiwalne i bieżące prognozy meteorologiczne stanowią  bazę danych mających zastosowanie w różnych projektach.

Do tworzenia prognozy, korzystamy z nowoczesnych superkomputerów, m.in. Intel Haswell Cray XC40 o 1084 węzłach obliczeniowych. To szczególnie istotne w przypadku partnerów biznesowych, ale także służb mundurowych i administracji publicznej chcących uzyskać dokładne, lokalne dane meteorologiczne.

Nasze prognozy numeryczne obliczane są za pomocą czterech modeli pogody:

UM

UKMO Unified Model w rozdzielczości 4 km

UM

UM w rozdzielczości 1.5 km

WRF

Weather Research and Forecasting Model
w rozdzielczości 3.4 km

WAM

Model Falowania Morza Bałtyckiego

Dzięki partnerskiej współpracy w globalnym konsorcjum Met Office, zespół Meteo nieustannie podnosi jakość tworzonych serwisów.

Superkomputer

Historia

Meteo.pl to projekt, którego początki sięgają roku 1994. Wtedy to, w porozumieniu IMGW i ICM z Met Office, na komputerze w ICM został zainstalowany model UM w wersji 3.2. Próby budowy systemu NWP (Numerycznych Prognoz Pogody) w Instytucie podjął się dr Bogumił Jakubiak – kierownik Zakładu Prognoz Długoterminowych IMGW. Do połowy 1996 r. trwały testy modelu. Prognoza była liczona raz na dobę, na 36 godzin do przodu. Mimo obiecujących wyników, nie doszło do obustronnego porozumienia Met Office i IMGW. W tej sytuacji, dyrektor ICM, prof. Marek Niezgódka, angażując zespół z IMGW, podjął się liczenia prognoz numerycznych we współpracy z Met Office. Osoby z tego zespołu początkowo miały zatrudnienie zarówno w IMGW, jak i w ICM, jednak z czasem zostały w pełni zatrudnione na UW. Wtedy to rozpoczęto prace badawcze nad numeryczną prognozą pogody w ICM UW.

Od maja 1997 roku model UM jest rozwijany w ICM UW, a wyniki prognozowania można oglądać na naszych stronach. Do lipca 2001 r. prognoza była liczona 1 raz na dobę, następnie 4 razy na dobę aż do chwili obecnej. W międzyczasie zmieniała się też rozdzielczość, od 17 km i 30 poziomów, do 1.5 km i 70 poziomów. Obecnie maksymalna długość modelu UM wynosi 120 h (liczona 2 razy na dobę). Owocem tych wieloletnich prac stał się serwis meteo.pl.

Na bieżąco prowadzone są prace wdrożeniowe nowych wersji oprogramowania oraz prace zmierzające do zwiększenia rozdzielczości przestrzennej modelu UM. Duży nacisk położony jest także na zapewnienie odpowiedniej wydajności przetwarzania danych wejściowych i generowanych wyników. Prowadzone są prace nad rozwojem metod weryfikacji uzyskanych wyników.

Nasi odbiorcy

Serwis meteo.pl skierowany jest zarówno do przeciętnego użytkownika poszukującego dokładnej i sprawdzonej prognozy pogody, jak i do środowiska naukowego oraz firm i instytucji, które wykorzystują w swojej działalności dane meteorologiczne.

881 623 wyświetleń strony meteo.pl
Dziennie Tygodniowo Miesięcznie Rocznie

Korzyści dla użytkownika meteo.pl

Dostęp

do nowoczesnego i łatwego w obsłudze serwisu meteorologicznego

Bezpłatny

dostęp do meteorogramów i map

Sprawdzalność

prognozy pogody

Wysoka

rozdzielczość modelu

Prognozy

z podziałem godzinowym

Komentarz synoptyka

przedstawiający w szerszej perspektywie zmiany jakie następują w pogodzie oraz opisujący i wyjaśniający pewne zjawiska pogodowe

Korzyści dla partnerów

Możliwość

efektywnego zarządzania w firmach i instytucjach, dla których istotne są warunki meteorologiczne

Możliwość

zapobiegania skutkom groźnych zjawisk pogodowych

Dostęp

do serwisów alarmowych i ostrzeżeń

Dostęp

do unikalnych narzędzi, np. konsulting synoptyczny

Dostęp

do analiz i zestawień prognoz