Komentarz synoptyka: 01.12.2022
Od kilku dni jesteśmy odcięci od strefowej cyrkulacji atmosfery, a układem barycznym sterującym przepływem mas powietrza w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej pozostaje dobrze rozbudowany wyż „rosyjski”, swoim klinem wychodzącym znad Skandynawii na południowy zachód sięga aż po Europę zachodnią, a to sprawiło, że od wczorajszego dnia, mamy napływ nieco suchszego powietrza z sektora wschodniego i nie dokuczają nam uciążliwe mgły, ale nadal utrzymują się niskie, podinwersyjne chmury warstwowe (St) i warstwowo-kłębiaste (Sc), z których na wschodzie kraju od wczorajszego dnia utrzymują się słabe opady deszczu i mżawki, a lokalnie opady śniegu z deszczem lub śniegu, które nad ranem, po nieznacznym przejściu temperatury nieco w dół poniżej zera wystąpiły opady mokrego śniegu, na pozostałym obszarze kraju bez opadów. W tym samym czasie nastąpiła zmiana w rozkładzie temperatury, tam gdzie jeszcze przed paroma dniami utrzymywała się niezmiennie temperatura ujemna na małym minusie obejmującym cały wschód kraju i niemal całą północ, mamy temperaturę na małym plusie, stąd też opady ciekłe, natomiast na zachodzie i południu kraju, bez względu na porę dnia utrzymuje się temperatura na małym minusie.
Jako ciekawostka, dobowa amplituda temperatury za ostatnią dobę w Warszawie sięgnęła 0,9 stopnia, w interwale od 0,5 poprzedniej nocy do 1,4 stopnia w najcieplejszej porze wczorajszego dnia.
To w stosunkowo cienkiej warstwie tropopauzy sięgającej około 1000 metrów z sondowania nocnego w Legionowie (weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding... ). Natomiast w pozostałej, swobodnej części troposfery, powyżej silnej inwersji, dominuje przepływ powietrza południowo wschodni przechodzący na południowy, a powyżej tropopauzy, od około 11 km wiatr zmienia kierunek na południowo zachodni. W godzinach popołudniowych wczorajszego dnia, znad Bukowiny, Zakarpacia, Słowacji i Moraw oraz krajów bałkańskich, nasuwało się zachmurzenie chmurami piętra średniego i piętra wysokiego, mało aktywnego, bezopadowego frontu okluzji, będącego w orbicie starego, dyssypującego niżu YUKI, znad środkowych akwenów Morza Śródziemnego, gdzie przez całą dobę utrzymują się burze (https://www.blitzortung.org/en... ).
Dzisiaj, u nas utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”, z całkowitym zachmurzeniem podinwersyjnym Stratus i Stratocumulus, a przy niewielkiej amplitudzie temperatury, nadal spodziewane są słabe opady ciekłe, deszczu lub mżawki, a także śniegu z deszczem oraz z opadami śniegu, z tendencją powolnego rozprzestrzeniania się w głąb kraju, przenoszone przez słaby i umiarkowany wiatr wschodni. Ciśnienie nadal wysokie, wykazujące niewielkie jego wahania. Z kolei w środkowej troposferze utrzymywać się będzie dotychczasowy, południowo wschodni przepływ powietrza, wynoszący zachmurzenie średnie na północny zachód, a w wysokiej troposferze nadal przepływ południowy. Nocą postępujące od wschodu w kierunku zachodnim ochłodzenie i przechodzenie temperatury nieco poniżej zera, tylko na krańcach zachodnich i północno zachodnich jeszcze na małym plusie, ale następnej nocy już w całym kraju lekki mróz.
Ryszard Olędzki,
1 grudnia 2022r., godz. 7.20