Komentarz synoptyka: 02.11.2022

Już od dwóch-trzech dni jesteśmy w typowo jesiennym okresie dokuczliwych mgieł i najniższych chmur Stratus, często z taką mgłą połączonych – doskonale to widać na animacjach specjalnego typu zdjęć satelitarnych (Night-M, 24-M), wychwytujących obszary najniższych warstw skondensowanej wody (mgła lub Stratus) zalegających przy podłożu https://www.chmi.cz/files/portal/docs... . Wczoraj podział kraju był bardzo wyraźny, w centralnej, zachodniej i południowej części kraju było bezchmurne niebo, w północnej i wschodniej pełna jesień, dzisiaj jest podobnie, bowiem wieczorem, w nocy i rano obszar mgieł wyraźnie się rozszerzył do centrum i ku południu, w dzień będzie się znów ta granica wycofywać ku północnemu-wschodowi, powoli opuszczając centrum, zaś mgły i niskie chmury pozostaną nad Mazurami, Kurpiami i Podlasiem.


W obszarze mgieł panuje cisza lub bardzo słaby wiatr, natomiast nad górami nasz model prognozuje trochę silniejszy wiatr, w godzinach południowych także rozprzestrzeniający się nad Wielkopolskę i cały Śląsk, zmieniający kierunek na SW. Razem z tym wiatrem i wycofywaniem się strefy mgieł wzrośnie też na zachodzie i południu kraju temperatura, dzisiaj podobnie jak wczoraj, w pogodniejszym obszarze może dojść do 16-18 stopni (szczególnie na pogórzach, gdzie zadziała słaby efekt fenowy). W obszarze mgieł i Stratusa temperatura co najwyżej 10 stopni, na Mazurach tylko 8, ale bez zmian w ciągu całej doby panowania mgły.


Jutro już zdecydowanie mniej mgieł i najniższego Stratusa, jest to efekt napływu znad zachodniej Europy trochę bardziej turbulentnej masy powietrza, z umiarkowanym wiatrem w dzień, z chmurami już nie Stratus a Stratocumulus i z możliwym deszczem. Opady na słabo wyrażonym froncie okluzji pojawią się po południu na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej, stopniowo będą przemieszczały się na wschód obejmując wieczorem Pomorze Gdańskie, Dolną Wisłę i Kujawy, w noc przejdą nad Warmię i Mazury, a jutro rano wąska strefa deszczu pojawi się też nad Podlasiem i Mazowszem wędrując dalej na wschód. Nawet słaby deszcz padający z wyższych chmur na warstwę mgły i Stratusa powoduje „wymywanie” maleńkich kropelek zawieszonych we mgle w powietrzu i poprawę widzialności, z drugiej strony powoduje, że nawierzchnia dróg staje się mokra, a czasem pokryta też liśćmi czy błotem z pól jest śliska.


Po odejściu na wschód frontu, wypierającego i likwidującego mgły i niskie chmury jutro wyraźna poprawa pogody, od zachodu kraju liczne rozpogodzenia i okresy niewielkiego zachmurzenia, czasami ławice chmur średnich lub Stratocumulusa. W całym kraju będzie też silniejszy jak dzisiaj wiatr, zmieni też kierunek z SE na zachodni, na Bałtyku jutro sztormowo. Zdecydowanie cieplej, temperatura 15-17 stopni pojawić się może też i w centrum kraju, nieco chłodniej na Mazurach.


Maciej Ostrowski, 1 listopada 2022; 07:40

Udostępnij artykuł