Komentarz synoptyka: 02.12.2022

Wzmiankowane w poprzednim komentarzu ochłodzenie postępujące w porze nocnej od wschodu, a zwłaszcza znad Litwy i Białorusi, jest realizowane i obejmuje mniej więcej wschodnią połowę kraju, począwszy od Zatoki Gdańskiej na północy, wzdłuż dolnej Wisły, Kujaw, całej Ziemi Łódzkiej aż po Górny Śląsk na południu, na wschód od tej strefy z temperaturą około zera, jest ona ujemna, z najniższymi jej wartościami od -5 stopni na Suwalszczyźnie i Podlasiu, gdzie jest najzimniej, przez -4 stopnie na północnej Lubelszczyźnie, po minus 3, minus 2 stopnie na Podkarpaciu, natomiast na pozostałym obszarze kraju nadal na małym plusie, przeważnie około jednego stopnia, a najwyższą temperaturę na poziomie +2 stopnie o godzinie 5-tej zarejestrowano na Helu i w Świnoujściu. To ochłodzenie spowodowane jest napływem zimnego, stosunkowo suchego powietrza o cechach kontynentalnych, zaciąganego z rozległych obszarów Rosji europejskiej oraz Zachodniej Syberii, gdzie obecnie lokuje się centrum rozległego wyżu z ciśnieniem 1054 hPa, a swoim klinem wychodzącym znad Skandynawii na południowy zachód sięga aż po całą Europę zachodnią (https://www.chmi.cz/aktualni-situace... ). „Chłodny powiew” sięgnął nie tylko nad nasz kraj, ale też naszych sąsiadów zachodnich, gdzie temperatura jest dodatnia, ale na poziomie 2, 3 stopni, a w obszarach „Starych Gór” na małym minusie. Chłodno jest też u naszych południowych sąsiadów, tutaj na małym minusie.

Przed większymi, nocnymi spadkami temperatury ochrania nas niskie, podinwersyjne zachmurzenie warstwowe (St) i warstwowo-kłębiaste (Sc), niczym kołderka, niezmiennie od paru dni utrzymująca się pod wyżową inwersją temperatury w swobodnej troposferze, sięgającą około jednego kilometra, wyżej zalega gruba warstwa suchego i stosunkowo ciepłego powietrza, z temperaturą około minus dwa stopnie (weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding... ). Na Kasprowym Wierchu, położonym znacznie wyżej niż sięga inwersja, temperatura +1,1 stopnia, ale w Zakopanem, pozostającym pod inwersją temperatury minus 7,5 stopnia.

O poranku bez opadów, głównie za sprawą adwekcji wspomnianego, stosunkowo suchego powietrza o cechach kontynentalnych, ale ciągu dnia nasz model niezmiennie prognozuje występowanie słabych, rozproszonych opadów, głównie śniegu. Temperatura pod wspomnianą „kołderką” niewiele wyższa od tej z dzisiejszego poranka, tylko na zachodzie na małym plusie, a na pozostałym obszarze nadal lekki mróz. Wiatr wciąż wschodni, słaby i umiarkowany. Nocą utrzyma się dotychczasowy typ pogody, a postępujące ochłodzenie z temperaturą ujemną obejmie już cały obszar kraju.

Jutro spodziewane jest ocieplenie postępujące od południa, spowodowane przekształcaniem się pola ciśnienia nad Europą zachodnią i południowo zachodnią, gdzie w polu ciśnienia, nad zachodnimi akwenami Morza Śródziemnego uaktywniać się będzie płytki ośrodek niżowy, pod górnym niżem lokującym się nad Zatoką Biskajską i Bretanią, będący jednym z trzech takich ośrodków, lokujących się w rozległej bruździe niskiego ciśnienia rozciągającej się od Skandynawii przez zachodnią część kontynentu i wychodzącej na zachód aż nad Wyspy Azorskie (https://wetter3.de/animation.html ). Wraz z postępującą przebudową pola ciśnienia i pola geopotencjału, u nas zmieniać się kierunek przepływu powietrza ze wschodniego na południowo wschodni, a w swobodnej troposferze na południowy, zatem czeka nas pierwsza odwilż w grudniu, obejmujące przede wszystkim dzielnice południowe i zachodnie, północny wschód nadal chłodny, z temperaturą na małym minusie.

Ryszard Olędzki,

2 grudnia 2022r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł