Komentarz synoptyka: 03.11.2022

Po stopniowym spłaszczeniu i odchodzeniu na wschód klina wyżowego wraz z dokuczliwymi mgłami, dostaniemy się pod cyrkulację zachodnią z kierunku SW, okresami nawet z napływami z południa. Jednocześnie na zachodniej części północnego Atlantyku pojawi się pokaźny wir niżowy pochodzący z cyklonu tropikalnego MARTIN, z zasobami energii zgromadzonej w jeszcze nie skondensowanej parze wodnej pobranej z ciepłych obszarów podzwrotnikowych – korzystając z tej energii wirowanie będzie gwałtowne, doprowadzając w centrum niżu do dawno nie widzianego ciśnienia 928 hPa w piątek na pozycji 55N/35W (prognoza GFS, według MetOffice 935 hPa https://www.metoffice.gov.uk/weather...


Niż będzie stopniowo wypełniał się nad chłodniejszymi wodami w dalszej drodze w kierunku Szkocji, ale ciśnienie nad wschodnim i centralnym Atlantykiem pozostanie niskie, więc rozległy niż atlantycki wraz z chłodnym wyżem skandynawsko-rosyjskim będzie utrzymywał w zachodniej i środkowej Europie napływ z SW, okresami nawet z S i SE. Trwać to może według prognoz GFS przez całą pierwszą dekadę listopada, potem w dalszych prognozach zarysowuje się zdecydowane ochłodzenie spowodowane rozwojem wyżu znad Rosji.


W nocy przechodziła przez Warmię i Mazury, nad ranem też przez Pomorze Gdańskie, Dolną Wisłę i Kujawy oraz Mazowsze wąska strefa deszczu na froncie chłodnym, dzisiaj dalej wędruje na wschód. Opady te przyczyniły się do poprawy widzialności, mgły i zamglenia będą zanikały, ale dalej na wschodzie kraju i miejscami w centrum utrzymywać się będzie tren chmur pofrontowych złożony ze Stratusa i głównie ze Stratocumulusów. W tych trochę wyższych i nieco skłębionych chmurach możliwe nieznaczne przerwy i przejaśnienia. Większe rozpogodzenia pojawią się dzisiaj na Dolnym i Opolskim Śląsku, na Ziemi Wieluńskiej i Sieradzkiej, w Jurze, na Ziemi Świętokrzyskiej. Dopiero w nocy wyraźniejsze rozpogodzenia zaczną wchodzić od zachodu i Czech nad zachodnią i centralną Polskę, jutro pogodnie w znacznej części kraju.


Dzisiaj wiatr już umiarkowany, wyraźnie silniejszy jak wczoraj, zmienił kierunek na zachodni. Na Pomorzu w czasie przelotnych opadów porywy do 15-18 m/s, na samym wybrzeżu możliwe wyładowania, na Bałtyku sztormowo. Nie będzie istotnych różnic temperatury, w obszarach pod pełnym czy znacznym zachmurzeniem dalej 8-11 stopni przez cały dzień, tam gdzie pojawią się rozpogodzenia i dłuższe przejaśnienia temperatura może dojść do 14-16 stopni (szczególnie na pogórzach, gdzie zadziała słaby efekt fenowy). W czasie pogodniejszej nocy nad ranem spadek temperatury do poziomu 7-5 stopni, gdzieniegdzie możliwe wówczas mgły, ale już nie tak rozległe jak w poprzednich nocach i dniach.


Maciej Ostrowski, 2 listopad 2022; 07:40

Udostępnij artykuł