Komentarz synoptyka: 03.12.2022

Pogoda w pierwszy grudniowy weekend niewiele będzie się różnić od tej, jakiej doświadczaliśmy w minionym tygodniu. Mimo że pod wysokim ciśnieniem wyżu znad Rosji, będzie pochmurnie, niebo zakryte podinwersyjnymi chmurami Stratus i Stratocumulus, nie zabraknie też chmur na wyższych poziomach w atmosferze Tylko lecący samolotami, które wznoszą się powyżej 11 km nad Ziemię, mają szanse ujrzeć błękit nieba Na południu kraju możliwe przejaśnienia lub krótkotrwałe rozpogodzenia Chmurom towarzyszyć będą słabe opady śniegu na północnym wschodzie, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu na zachodzie i południowym zachodzie. Temperatura od -2 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do +2 stopni na zachodzie, jutro nieco cieplej, szczególnie na zachodzie. Ciśnienie nadal będzie wysokie, rzędu 1028 – 1025 hPa z powolną tendencją spadkową.
Taką aurę zawdzięczamy od wielu już dni zaburzeniem zachodniej cyrkulacji strefowej, mieliśmy w minionych dniach również południkowe kierunki napływu mas powietrza, aktualnie od kilku dni jesteśmy w fazie quasi strefowej cyrkulacji wschodniej. Jet to związane z rozległy i silnym wyżem nad Rosja i Półwyspem Skandynawskim, sięgającym klinem nad Wyspy Brytyjskie, w jego centrum ciśnienie osiąga 1055 hPa. Od południowego zachodu rozbudowuje się zatoka niżu znad Morza Śródziemnego, związanego cyrkulacyjne z niżem znad Wysp Azorskich. W zachodniej połowie kraju odczuwać będziemy wpływ mało aktywnego frontu ciepłego przemieszczającego się na północ, którego aktualne położenie możemy obserwować na mapach radarowych https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ i zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/rainTMC . Dane radarowe na https://www.eumetnet.eu/activities... pokazują na znacznie większą aktywność procesów atmosferycznych nad Zatoką Genueńską.
Mapy geopotencjału i temperatury w środkowej troposferze (500 i 850 hPa) ECMWF potwierdzają, że główna przyczyną względnej stagnacji procesów atmosferycznych nad środkową częścią kontynentu jest zaburzenie strefowości. Południkowo rozciągnięta zatoka niżowa z kilkoma lokalnymi centrami nad Azorami, Zatoka Biskajska i Skandynawią konkuruje z wyżem rosyjskim. Taki układ pól geopotencjału temperatury w środkowej troposferze i ich ewolucja zapewni nam w miarę ciepłą do końca tygodnia aurę. Zdecydowanie południowy kierunek napływu mas powietrza gwarantuje nam zabezpieczenie przed inwazją chłodu ze wschodu lub północy: https://charts.ecmwf.int/products... .
Pamiętać jednak należy, że są to tylko obliczenia numerycznych modeli atmosfery i jej interakcji z oceanem, środowiskiem lądowym i lodowym, przestrzenią kosmiczną także, a może tez i z cywilizacją. Wielokrotnie mogliśmy się przekonać, że nawet niezbyt odległa rzeczywistość odbiegała od numerycznych jej symulacji.
Ryszard Klejnowski
3 grudnia, sobota, 337 dzień 2022 roku; 7:15