Komentarz synoptyka: 04.12.2022

Niedziela kolejnym pochmurnym i mokrym dniem meteorologicznej zimy, z opadami deszczu i deszczu z śniegiem głównie w północnej połowie kraju, mogą one pojawić się również tam, gdzie nikt się ich nie spodziewał. Tylko w Małopolsce i Dolnym Śląsku możliwe przejaśnienia i krótkotrwałe rozpogodzenia, temperatura od 0 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 6-8 stopni na południu kraju Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków południowych Powstające nocą mgły i zamglenie utrudniające komunikację, mogą lokalnie utrzymywać się przez całą dobę.

Nadal dominującym układem barycznym kształtującym pogodę w naszym regionie geograficznym jest rozległy wyż znad Rosji z ciśnieniem rzędu 1055 hPa w centrum. Cyrkulacją wyżową objęty jest również Półwysep Skandynawski oraz północny Atlantyk, nad którym rozbudował się wyż z centrum nad Islandią. Południową część kontynentu i Atlantyku obejmuje układ niżowy, zatoka którego od południowego zachodu wkracza nad nasze południowo zachodnie obszary. Między wyżami skandynawskim i Islandzkim leży płytka zatoka z frontem związanym z niżem atlantyckim. Druga strefa frontowa związana z niżem nad zatoka Genueńską rozciąga się nad północne regiony Rosji, na peryferiach wyżu. Występujące u nas opady związane są właśnie z tym, słabo wyrażonym frontem. Strefy zachmurzenie frontów i związanych z opadami możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/km oraz zobrazowaniach radarowych:
https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/

Na zbiorczej mapie z radarów europejskich: https://www.eumetnet.eu/activities... obserwujemy aktywniejszą strefę zjawisk konwekcyjnych na południu kontynentu.

Podobnie jak opisywałem to we wczorajszym komentarzu, na wyższych poziomach w troposferze nie zachodzą istotne zmiany. Nadal strefową cyrkulację zachodnią blokuje rozciągnięta od północnych skrajów Półwyspu Skandynawskiego po Wyspy Azorskie wieloośrodkowy niż. Rozdziela on od siebie górne wyże – rosyjski i islandzki. Jest to dość nietypowa sytuacja, na ogół układami blokującymi cyrkulację strefową są wyże lub kliny wyżowe, często układające się w układy Ω: https://charts.ecmwf.int/products...

Taka konfiguracja układów barycznych gwarantuje nam, że w najbliższych dniach nie grozi nam inwazja chłodnego powietrza znad Arktyki lub Syberii, gdzie w Ojmiakonie w Jakucji zanotowano już -48,2 stopnie Celsjusza. Przeciwległym biegunem termicznym na Ziemi jest Telfer w zachodniej Australii gdzie temperatura osiągnęła +41 stopi Celsjusza.

Pamiętajmy, że dzisiaj imieniny Barbary, więc obserwujmy czy i jak sprawdzi się ludowe porzekadło : „Barbara po wodzie, Boże narodzenia po lodzie” lub „Barbara po lodzie, Boże narodzenia po wodzie”.

Ryszard Klejnowski

4 grudnia, niedziela, 338 dzień 2022 roku; 7:20

Udostępnij artykuł