Komentarz synoptyka: 05.11.2022

Po wyjątkowo ciepłym październiku, z naprzemiennie pogodnymi i pochmurnymi i deszczowymi weekendami podobnie zapowiada się pierwsza połowa listopada. Jak pisałem w komentarzu tydzień temu, po pogodnej końcówce października i mglistym początku listopada, bieżący weekend miał się okazać przykrą niespodzianką; pochmurną i deszczową dzisiaj i pochmurną z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami i na ogół bez opadów jutrzejsza aurą; trudno jednak liczyć na temperaturę wyższa od 10-12℃, w nocy można oczekiwać jej spadku do około 5℃, lokalnie mogą wystąpić przygruntowe przymrozki, szczególnie na południowym zachodzie w przypadku nocnych rozpogodzeń. Umiarkowany wiatr, okresami dość silny z kierunków zmiennych, zależnych od położenia zatoki niżowej i frontu może nieco obniżać temperaturę odczuwalną. We wschodniej połowie kraju liczne mgły i zamglenie, mogące utrzymywać się przez większa część doby.

Wyż znad Rosji ustępuje na wschód pod naporem klina wizowego znad Półwyspu Iberyjskiego. Ułożony południkowo pofalowany front chłodny, związany z niżem znad Morza Norweskiego rozciąga się przez obszar naszego kraju po Półwysep Apeniński. Związane z nim strefy zachmurzenia i opadów możemy obserwować n zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair i zobrazowaniach radarowych https://www.eumetnet.eu/activities... a bardziej szczegółowo nad obszarem kraju na mapach systemu POLRAD https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

W związku z powolnym przemieszczaniem się frontu na wschód wschodnia część kraju pozostawać będzie pod jego wpływem. W ciągu dnia od południa nasuwać się będzie kolejna fala na froncie, opady zanikać będą w godzinach popołudniowych i w nocy. Jutro na ogół bez opadów, mogą pojawiać się tylko na południowym wschodzie. Po nieco pogodniejszej niedzieli, od zachodu nasuwać się będzie kolejna strefa frontowa, opadów spodziewać się można na północy kraju.

Na północnym Atlantyku, nieco poniżej Grenlandii dominuje głęboki niż, który z cyklonu tropikalnego MARTIN przemieszczając się w strefę umiarkowanych szerokości geograficznych przekształca się układ niżowy z ciśnienie w centrum rzędu 960 hPa. Zwraca uwagę jego wielokrotnie zakręcona spirala chmurowa i duży obszar Atlantyku nad którym dominuje związana z nim cyrkulacja cyklonalna. Z historią jego rozwoju i prognozą przemieszczania się można zapoznać się na stronach NOAA: https://www.nhc.noaa.gov/refresh... . Często post-tropikalne układy niżowe przynoszą nad Wyspy Brytyjskie i kontynent duże zasoby energii i wilgoci, generując gwałtowne zjawiska, sztormy na morzu i huraganowe wiatry na wybrzeżach.

Ryszard Klejnowski

5 listopada, sobota, 309 dzień 2022 roku; 7:30

Udostępnij artykuł