Komentarz synoptyka: 05.12.2022

Dziś poniedziałek rozpoczynający drugi tydzień grudnia w pogodzie praktycznie bez zmian względem poprzednich dni, dziś na przeważającym obszarze Polski, nadal na niebie dominować będzie zachmurzenie warstwowe, występujące na różnych piętrach typu: Stratus, Stratocumulus, Altostratus, Altocumulus. W ciągu dnia również pojawią się opady deszczu oraz mżawki, na północy również opady marznące. Na znacznym obszarze kraju poza wschodnią częścią wieczorem i w nocy pojawią się mgły i zamglenia ograniczające widzialność od 600 do 900 merów lokalnie 100 – 300 metrów. Temperatura wyniesie od -2 do 0 stopni na północnym wschodzie, 1 – 3 stopnie na północy w centrum, oraz częściowo na zachodzie, do 4 – 7 stopni Celsjusza na południowym zachodzie i południu kraju. Wiatr na ogół słaby z kierunku północno zachodniego.

Spoglądając na aktualne mapy synoptyczne to widać na nich, że nadal głównym układem sterującym i dyktującym warunki pogodowe jest rozległy układ wysokiego ciśnienia z ośrodkiem nad Rosją, a ciśnienie w jego centrum osiągnęło wartość 1052 hPa również jest to wspomniane w poprzednich komentarzach. Ściąga on chłodne masy powietrza polarni kontynentalnego z północnego wschodu, które rozlewają się nad północną oraz wschodnią częścią Europy. Południowo zachodnia i południowa część starego kontynentu w tym obszar Polski znajduje się w zasięgu adwekcji ciepłej masy powietrza polarnomorskiego, na górnych poziomach izobarycznych zaznacza się wpływ górnej zatoki niskiego ciśnienia, w jej obrębie w dzień nad obszarem Niemiec utworzy się płytki górny układ niżowy. Na aktualnych mapach analitycznych należących do UK Met Office https://wetter3.de/Fax... i prognostycznych widoczne jest pole obniżonego ciśnienia z płytkimi ośrodkami niżowymi nad Niemcami oraz Francją, nad tymi regionami zaznacza się również wpływ frontu okluzji. Również nasz model UM 4 km dobrze przewidział w poprzednich aktualizacjach taki scenariusz i go podtrzymuje. https://www.meteo.pl/

W dalszej perspektywie czasu na mapach prognostycznych wiodących modeli numerycznych ICON-EU GFS oraz ECMWF widoczna jest przebudowa pola geopotencjału. Mianowicie według obecnego scenariusza Nad wodami Morza Norweskiego oraz Skandynawią ma się utworzyć rozległy górny niż, który wędrować będzie w kierunku południowym i z lekkim odchyleniem na południowy wschód. Niż ten ściągać będzie chłodną masę powietrza arktycznego morskiego, która na wysokości 700 hPa (ok. 3 km n.p.m.) wyniesie ona od -20 do -24 stopnie Celsjusza https://www.estofex.org/modelmaps... https://charts.ecmwf.int/products... jeżeli ten scenariusz się potwierdzi to temperatura w drugiej połowie tygodnia i w weekend, nocami spadać będzie od -6 do -9 stopni lokalnie do -11 stopni Celsjusza. Choć jest to odległy termin i jeszcze dużo może się wydarzyć, to mimo wszystko należy obserwować kolejne scenariusze, które będą przedstawiać kolejne aktualizacje modeli.

Dawid Gackowski, 5 grudnia; 06:57

Udostępnij artykuł