Komentarz synoptyka: 06.12.2022

Kończy się okres panowania późno-jesiennego wyżu - ciśnienie stopniowo, ale wyraźnie spada, a centrum wyżu północno rosyjskiego wycofało się znad Skandynawii pozostawiając odnogę (klin) nad wschodnią Ukrainę i Morze Czarne. Drugi istotny wyż na mapach Europy i północnego Atlantyku przywędrował znad mroźnej Arktyki Kanadyjskiej i ma centrum 1045 między Grenlandią a Islandią, nie ma natomiast wyżu azorskiego, w jego miejscu nad Azorami znajduje się centrum niżowe o ciśnieniu 1000 hPa z tendencją do dalszego spadku, a prognozy przewidują powolny ruch tego układu w kierunku Półwyspu Iberyjskiego.

Najważniejszym dla przyszłej pogody w obszarze zachodniej i środkowej Europy jest pogłębiający się niż nad Morzem Norweskim i Skandynawią, przemieszcza się w tylnej (zachodniej) części doliny fali górnej, której oś przebiega od Skandynawii przez Polskę, Rumunię na Bałkany, zachodnią Grecję i aż po Cyrenajkę (NE część Libii). Centrum niżu skandynawskiego ma teraz 992 hPa, będzie się przemieszczało nad Morzem Norweskim, jednocześnie pogłębiająca się zatoka spowoduje przejście i odtworzenie jutro wtórnego niżu nad Bałtykiem, Łotwą i Estonią z ciśnieniem 995 hPa.

Wraz z „nurkujący” niżem następuje wlew chłodniejszego powietrza znad Arktyki prosto na południe, nad Anglię, Benelux, północne Niemcy, Normandię. Część tego powietrza napłynie też nad teren Polski, ale już w orbicie niżu bałtycko-łotewskiego, czyli z zachodu a nie prosto z północy. Napływać będzie powietrze arktyczne, ale morskie, ukształtowane nad nie zamarzniętymi wodami arktycznymi. Morze Norweskie ma do 72 równoleżnika temperaturę 7-8 stopni, przy Szkocji aż 12-11 stopni, jest więc ciepłe https://www1.wetter3.de/fax_dt.html . Chłodna masa powietrza znad Arktyki będzie się ogrzewać od morskiego podłoża, już na zdjęciach satelitarnych widoczny jest obszar komórek konwekcyjnych. Tak więc nie czeka nas ochłodzenie, ale zdecydowanie większa dynamika procesów w atmosferze.

Nad krajem i bliskiej okolicy też zaczyna się coś dziać, zapomniany wir niżowy dryfujący znad Adriatyku uaktywnił się na głównym froncie i utworzył charakterystyczną strefę chmur i opadów okalającą niż, który obecnie jest nad południem kraju i Morawami oraz zachodnią Słowacją. Na południu kraju pada słaby deszcz, wyżej na pogórzach śnieg z deszczem, w górach możliwy mokry śnieg. Opady przemieszczać się będą ku NE, wchodząc na wschodzie kraju nad podłoże o temperaturze poniżej zera. Na słabiej zadbanych drogach, na wiaduktach i mostkach, może pojawiać się, szczególnie w nocy i rano nieznaczne oblodzenie. W miarę ruchu tej strefy opadów na wschód kraju i w ciągu nocy pojawi się więcej śniegu z deszczem, na Mazurach i Suwalszczyźnie oraz krańcach wschodnich też mokrego śniegu.

Jutro niż nad Bałtykiem i Łotwą będzie się rozkręcał, nad krajem już wyraźny napływ z zachodu morskiego powietrza umiarkowanych szerokości (PPm). W tym napływie od zachodu kraju jutro możliwe rozrywy niskiego zachmurzenia i okresowe przejaśnienia. Morskie powietrze przyniesie też umiarkowany wiatr zachodni, początkowo z odchyleniem ku południu (WSW), nad centralno-zachodnią częścią Polski wystąpią porywy wiatru do 13-15 m/s.

Izoterma zero wiele dni bazująca nad krajem wycofa się na wschód, jeszcze dzisiejszej nocy Podkarpacie, Małopolska, Lubelszczyzna, Mazury oraz Podlasie objęte będą temperaturami zerowymi, a w nocy nieco poniżej zera. Centralna i zachodnia część kraju to temperatura przez całą dobę nieco powyżej zera, +2 +5 stopni, o niewielkiej amplitudzie dobowej. Jedynie na pogórzach – szczególnie podkarpackim, na skutek przepływu powietrza z południa może temperatura wzrosnąć aż do 5-6 stopni w ciągu dzisiejszego dnia. Kolejnej nocy, po napływie masy z zachodu i stopniowym cienieniu i lokalnie rozrywaniu zachmurzenia temperatura może spaść poniżej zera prawie w całym kraju, poza Wielkopolską i centrum.

Maciej Ostrowski, 6 grudnia 2022; 07:50

Udostępnij artykuł