Komentarz synoptyka: 07.11.2022

Niedziela minęła pod znakiem słonecznej, ale i chłodnej pogody, którą kształtował klin układu wysokiego ciśnienia związany z rozległym wyżem znad Rosji. Dzisiejszej nocy z niedzieli na poniedziałek nastąpiła zmiana warunków pogodowych, a mianowicie znaczna część kraju dostała się w zasięg zatoki niskiego ciśnienia, związanej z wtórnym niżem, którego ośrodek w nocy i nad ranem wędrował znad Morza Północnego przez Cieśninę Skagerrak nad południową część Skandynawii, i powoli wędruje na północny wschód nad obszar Szwecji. Południowe krańce jeszcze pozostają w zasięgu podwyższonego ciśnienia znad południowej części Europy. Aktualne położenie stref zachmurzenia można obserwować na zdjęciach satelitarnych. https://www.chmi.cz/files/portal/docs...

Od Skandynawii przez Finlandię, Wyspy Owcze aż po środkową część Atlantyku dominuje cyrkulacja cyklonalna, którą napędza i steruje głęboki niż Martin, który niedawno był cyklonem tropikalnym 1-wszej kategorii w skali Saffira- Simpsona teraz posiada status ex-huraganu a ciśnienie w jego centrum wynosi 982 hPa. Na prognostycznej mapie topografii barycznej 700 hPa – 3 km n.p.m. https://www2.meteo.uni-bonn.de... dobrze widoczne jest zaciąganie powietrza arktycznego morskiego (PAm) znad obszaru północnej i północno wschodniej części, z kolei znad części południowo zachodniej i południowej zaciągane jest znacznie cieplejsze powietrze polarno-morskie (PPm). Między tymi dwiema różnymi termicznie masami powietrza występuje front polarny, który jest swoistą granicą oddzielającą te dwie masy od siebie. Na potwierdzenie obecności frontu polarnego, jest występujący ponad nim prąd strumieniowy Jet Stream na wysokości do 9-11 km. https://meteocentre.com/analysis...

(Cyrkulacja Cyklonalna — ruch wirowy mas powietrza, którego kierunek uzależniony jest od ruchu wirowego Ziemi. Na półkuli północnej cyrkulacja cyklonalna wykonuje ruch wirowy przeciwny do kierunku ruchu wskazówek zegara, czyli w lewą stronę).

Dzisiejsza miniona noc była dość chłodna w wielu regionach kraju, z temperaturą poniżej 10 stopni. Temperatura minimalna wyniosła od -3,3 stopni na w Jeleniej Górze do 7,8 stopni w Sandomierzu na pozostałym obszarze kraju temperatura oscylowała od -0,3 do 7,1 stopni Celsjusza. Nad znacznym obszarem kraju dominuje zachmurzenie duże, związane ze wspomnianym już wędrującym chłodnym frontem atmosferycznym. Front przemieszcza, się bez objawowo słabe przelotne opady deszczu możliwe są lokalnie w strefie frontu, do tego notowane są liczne zamglenia. Mgły występują na krańcach południowo-zachodnich i południowych szczególnie na terenach podgórskich oraz lokalnie na wschodzie. Temperatura maksymalna wyniesie do 9-11 stopni na przeważającym obszarze, do 12-13 stopni Celsjusza w części południowo zachodniej. Wiatr umiarkowany do 15-20 km/h w porywach do 30-45 km/h, nad morzem do 60-70 km/h.

W kolejnych dniach zrobi się nieco cieplej, według naszego modelu UM 4 km https://meteo.pl temperatura wzrośnie do 16 stopni, na pozostałym obszarze oscylować będzie w granicach 13-14 stopni nieco chłodniej na północnym wschodzie tu temperatura wyniesie do 12 stopni Celsjusza.
Nad obszar Polski w najbliższym czasie napływać będzie ciepłe jak na listopad powietrze polarno-morskie z południowego zachodu Europy, w drugiej połowie tygodnia według prognoz możliwe jest wystąpienie kolejnych, krótkotrwałych zawirowań w cyrkulacji strefowej. Tak więc cieszmy się, że aura raczy nas dość ciepłą jesienią.

Dawid Gackowski, 07 listopada 2022; 07:44

Udostępnij artykuł