Komentarz synoptyka: 07.12.2022

Jesteśmy pod wpływem wolno przemieszczającego się niżu z nieznacznymi, ale długo trwającymi opadami deszczu, a na wschodzie deszczu ze śniegiem, dalej utrzymuje się pełne zachmurzenie pochodzenia podinwersyjnego, wir niżowy tworzą chmury średnie „zasiewające” warstwy Stratusa, stąd opady słabego deszczu. Opisywane we wczorajszym komentarzu „nurkowanie” niżu z północy wzdłuż wybrzeży Norwegii dalej się realizuje, wprawdzie sam wir doszedł dopiero do 65 równoleżnika, ale wlew chłodnego powietrza arktycznego (masa arktyczno morska) jest znacznie dalej na południe. Po południu doszedł ten front powietrza arktycznego morskiego do wybrzeży Morza Północnego, w nocy wszedł nad Danię, północne Niemcy, Holandię i Kanał, a nawet nad północną Francję.

Na zdjęciach satelitarnych dostępnych teraz jedynie w paśmie IR widać wyraźnie nad oboma morzami (Norweskim i Północnym) liczne komórki konwekcyjne, układające się nawet w pasma, co wyraźnie mówi o ogrzewaniu się masy od podłoża. Nad lądem takie komórki występują tylko w strefie przybrzeżnej, potem już ciągłe zachmurzenie z małymi przerwami. Polecam dobre zdjęcia ze strony Czeskiej Służby Meteo https://www.chmi.cz/files/portal/docs... z możliwością animacji zdjęć z poprzednich 10 dób, w wielu pasmach zobrazowania i bez reklam. Teraz niewiele godzin doby mamy dostępne zdjęcia w paśmie widzialnym, ale w okresie wiosny i lata jest ich dużo.

Centrum niżu skandynawskiego ma teraz 995 hPa, dalej będzie się przemieszczało nad Morzem Norweskim, ale front związany z tym niżem, który jest nad chłodniejszym lądem nie jest zbyt aktywny, zanikają bowiem impulsy termiczne od podłoża i masa rozbudowanych chmur Cumulus znad morza zamienia się w pokrywę chmur Stratocumulus. Front dochodząc znad północnych Niemiec do zachodniej Polski wyraźnie zwolnił, bowiem wir niżowy znad Lubelszczyzny nie daje mu drogi dalej na wschód. W ciągu najbliższych 12 godzin wir ten będzie nad granicą Litwy i Łotwy, wówczas otworzy się droga do napływu nad Polskę z zachodu masy powietrza morskiego. Ta przebudowa pola ciśnienia spowoduje pogłębienie się jutro niżu nad Łotwą i Estonią z ciśnieniem spadającym do 992 hPa.

Od dzisiejszego popołudnia napływać zacznie powietrze arktyczne, ale morskie i ogrzane w czasie wędrówki nad dość ciepłymi wodami Morza Norweskiego i Północnego. Tak więc nie spodziewajmy się zimowych klimatów, ale jesiennej szarugi, okresami śniegu z deszczem i silniejszego wiatru. Na wschodzie kraju i miejscami na Pomorzu podłoże wieczorem i w nocy może być nieco poniżej zera, tak więc na wiaduktach i mostkach może pojawiać się nieznaczne oblodzenie.

Bardziej chwiejna masa powietrza to możliwość niewielkich przejaśnień, głownie w zachodniej części kraju, pojawi się też umiarkowany wiatr południowo-zachodni, skręcający na zachodni, nad Wielkopolską i Dolnym Śląskiem z porywami do 13-15 m/s, wieczorem porywisty wiatr też na północy i w centrum kraju. Na zmiany temperatury nie ma co liczyć, dalej nieco ponad zero w dzień, stopień poniżej miejscami w nocy, szczególnie na wschodzie i północy kraju.

Maciej Ostrowski, 7 grudnia 2022; 07:45

Udostępnij artykuł