Komentarz synoptyka: 08.11.2022

Kilkuośrodkowy, rozległy niż obejmuje cała wschodnia część północnego Atlantyku, jeszcze do wczoraj oznaczany był na mapach DWD jako EX-MARTIN, teraz nad chłodniejszymi wodami stopniowo wypełnia się, ale dalej istotnie działa na pogodę w Europie. Po jego wschodniej części płynie znad ciepłych wód Atlantyku z rejonu Azorów, Madery i południowych wybrzeży kontynentu powietrze o temperaturze ukształtowanej nad ciepłymi wodami, mało tego, z zasobami energii zgromadzonej w jeszcze nie skondensowanej parze wodnej pobranej z tych ciepłych obszarów.

Front polarny, dzielący ciepłe powietrze znad tych obszarów oceanu i znad zachodniej Europy widoczny jest na animacjach zdjęć satelitarnych, na przykład https://www.chmi.cz/files/portal/docs... obecnie przebiega od Morza Norweskiego przez Szetlandy, Anglię i Morze Północne, Bretanię, Zatokę Biskajską, hiszpańską Galicję aż pod Maderę.

Na takiej parotysięcznej długości pojawiają się zgrubienia, świadczą o możliwym zafalowaniu frontu, pojawiają się też rozszczepienia i pocienienia systemu zachmurzenia frotowego. Dla warunków pogodowych istotna jest składowa wiatru prostopadła do frontu, występująca w chłodnej masie leżącej za frontem, tu z przeglądu map powierzchni 500 i 300 hPa wynika, że nie jest ona znaczna, front więc będzie przemieszczał się na wschód, nad Europę środkową dość wolno. Powstrzymuje go w tym ruchu rozległy grzbiet fali górnej i klin wyżowy nad Europą południową i środkową – to warunki dla ciepłej jesieni.

Wczoraj i w nocy nad Bałtykiem i północą kraju przeszły nieznaczne opady deszczu i oczywiście pełne, niskie zachmurzenie, związane z wtórnym niżem, który przez północny Bałtyk przeszedł nad Finlandię. Rano jeszcze na wschodzie i północy kraju mamy resztki tego zachmurzenia, ale w znacznej części Polski jest pogodnie. W nocy i jutro więcej chmur średnich wchodzących od zachodu kraju, wieczorem z nich na Pomorzu możliwy deszcz, zaś w nocy ze środy na czwartek i we czwartek przechodzenie przez cały kraj strefy opadów deszczu o niewielkiej lub umiarkowanej intensywności. Wiatr w całym kraju południowy o niewielkiej prędkości, nieco wzrastającej przed zbliżaniem się frontu. Po jego przejściu zmiana kierunku na zachodni, na Pomorzu, Mazurach będzie umiarkowany, zachodni.

Dzisiaj kolejny, darowany jesienny dzień, o temperaturze zdecydowanie powyżej listopadowej normy – w ciągu dnia może pojawić się nawet 15 stopni na Dolnym Śląsku, w większości kraju będzie powyżej 10 stopni, jedynie na zachmurzonych Mazurach, Podlasiu i Kurpiach poniżej 10 w ciągu dnia. Także noc ciepła jak na listopad – rozpogodzenia w dzień zostaną przykryte zaciągającymi od zachodu chmurami średnimi, co zmniejszy wypromieniowanie i nie powinno być mniej jak 5 stopni w nocnym minimum.

Maciej Ostrowski, 8 listopad 2022; 07:50

Udostępnij artykuł