Komentarz synoptyka: 08.12.2022
Generalnej przebudowie pola ciśnienia i pola geopotencjału na znacznych obszarach kontynentu europejskiego, w ciągu ostatnich dwóch dób, a zwłaszcza tej ostatniej doby, towarzyszy generalna zmiana warunków pogodowych, spowodowana adwekcją świeżego powietrza arktycznego, morskiego, napływającego za głównym frontem chłodnym, w którym już w pierwszej połowie minionej nocy, na obszarze całego kraju utrzymywało się porozrywane, wewnątrzmasowe zachmurzenie kłębiaste i warstwowo kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem, a głównie mokrego śniegu, przy znacznej kompensacji ciśnienia, ale już od północy znad Niemiec i Czech nasuwało się duże zachmurzenie warstwowo kłębiaste (Sc) także z rozproszonymi, przelotnymi opadami głównie mokrego śniegu dość szybko rozprzestrzeniające się w głąb kraju, a wyżej przez chmury także warstwowo kłębiaste (Ac-As), co doskonale widoczne jest na obrazach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/km . Tak więc, w stosunkowo krótkim czasie nastąpiła wymiana mas powietrza, starego polarnego z niskimi chmurami warstwowymi prowadzącymi opady atmosferyczne, przy temperaturze powyżej +2 stopni ciekłymi, a przy temperaturze poniżej wspomnianej, opady słabe śniegu lub śniegu z deszczem oraz z licznymi, uciążliwymi mgłami, nierzadko utrzymującymi przez długi czas.
Ten typ pogody utrzyma się u nas przez najbliższą dobę, niebawem znad Niemiec wchodzić będą opady w strefie mało aktywnego frontu ciepłego, a nieco później opady w strefie frontu chłodnego, obecnie występujące nad Holandią i północno zachodnimi Niemcami. Temperatura w najcieplejszej porze dnia ułożona mniej więcej strefowo od najcieplejszego Śląska i Małopolski od około +4 stopni, do około -2 stopni na Kaszubach oraz Mazurach i Suwalszczyźnie. Wiatr południowo zachodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach dochodzący do 12-15 m/s.
Barycznie jesteśmy w zasięgu wielocentrycznego niżu obejmującego znaczne obszary naszego kontynentu od Skandynawii po Alpy i Karpaty Południowe, tworzonego przez stary niż z rodowodem śródziemnomorskim, który po wschodnich obrzeżach wyżu rosyjskiego przemieszczał się w kierunku północnym, a obecnie lokujący się na pograniczu wschodniego Bałtyku i Łotwy oraz znacznie mniejsze dwa ośrodki niżowe, pierwszy bliżej nas, lokujący się u wschodnich wybrzeży Morza Północnego, a drugi na południowym wybrzeżu Norwegii w rejonie Trondheimu (https://www.chmi.cz/aktualni-situace... ), które „obiegając się”, będą stopniowo dyssypowały w rejonie Bałtyku, z tendencją do przesuwania się w rejon Zatoki Fińskiej. W tym samym czasie u nas ciśnienie przejściowo będzie wzrastało i budować się będzie mobilny klin od wyżu rosyjskiego, ale w ciągu jutrzejszego dnia znad Alp, Szwajcarii i Austrii, w kierunku północno wschodnim dość szybko rozbudowywać się będzie zatoka niżowa z falującym frontem ciepłym, wypierająca nad Bałtyk wspomniany klin. Pierwsze opady mokrego śniegu i śniegu z deszczem, a po ciepłej stronie frontu opady deszczu, już u schyłku dnia będą stopniowo wchodziły znad Słowacji, a nocą także znad Moraw, rozprzestrzeniające się nad Podkarpacie, Lubelszczyznę i południowe Podlasie, a także nad Małopolskę i Śląsk Górny i Opolski, a nieco później nad Kielecczyznę i Mazowsze. Po chłodnej stronie frontu prószyć będzie śnieg.
Przed nami pierwszy, grudniowy atak zimy, a w następnych dniach utrwalający się o czym będę pisał w następnym komentarzu.
Ryszard Olędzki,
8 grudnia 2022r., godz. 7.20