Komentarz synoptyka: 09.11.2022

W procesie wielodniowego napływu ciepłych mas powietrza rozpoczyna się okres dominacji nad Europą zachodnią i środkową rozległego wyżu – pojawi się jutro nad Alpami i południem Niemiec z ciśnieniem 1025 hPa, pojutrze będzie miał już nad południem Polski i Słowacją ponad 1030 hPa. Masy powietrza ukształtowane nad zachodnią częścią północnej Afryki, przyległymi wodami oraz Półwyspem Iberyjskim są wyraźnie cieplejsze na wszystkich poziomach w troposferze, sprzyja zanikaniu zachmurzenia nawiewanego z niży atlantyckich.

Także osiadanie powietrza w wyżu powoduje powstawanie licznych warstw inwersyjnych, nie dziwić więc będzie, że na szczytach gór temperatura może być wyraźnie wyższa jak w leżących pod nimi kotlinach. Dzisiaj o godzinie 6 na Kasprowym było +4,2, a w Zakopanem -0,7 stopnia. Inwersje w warstwie granicznej i słaby wiatr to istotna okoliczność wzrastania stężenia smogu, w okresie przewidywanej dominacji wyżu należy liczyć się z pojawianiem się tego zagrożenia, w naszym serwisie można uzyskać dla wskazanego miejsca prognozę stratyfikacji (uwarstwienia) warstwy atmosfery https://app.meteo.pl/ .

Nad kraj napływa jeszcze dzisiaj powietrze z południa, tam, gdzie napływ jest i będzie silniejszy mamy do czynienia z niewielkim efektem fenowym – zaobserwujemy go nad Dolnym Śląskiem, z tego powodu na Pogórzu Sudeckim może w ciągu dni temperatura dojść do 15 stopni. Wczoraj pisałem o możliwych opadach na froncie polarnym, dzisiaj na niebie więcej chmur średnich, szczególnie w zachodniej i centralnej części Polski. Z nich w wieczorem na Pomorzu, a w nocy Mazurach słaby deszcz, dopiero jutro nasz model prognozuje przechodzenie przez cały kraj strefy opadów deszczu o niewielkiej intensywności, które ułożą się po przekątnej, od Suwałk do Wrocławia.

Po przejściu słabo wyrażonego frontu we czwartek od zachodu zmiana kierunku wiatru na zachodni, na Pomorzu i Mazurach o umiarkowanej prędkości. Wiatr po dobie zachodniego kierunku znów wróci na południowo-zachodni, w centrum wyżu zalegającego nad południem kraju wieczorem, w nocy i rano cisza.

Mimo zwiększonego zachmurzenia, głównie chmurami piętra średniego także dzisiaj darowany jesienny dzień, o temperaturze zdecydowanie powyżej listopadowej normy – w ciągu dnia może pojawić się nawet 15 stopni na Dolnym Śląsku, w większości kraju będzie powyżej 10 stopni, jedynie na bardziej zachmurzonym północnym wschodzie kraju – Mazurach i Podlasiu temperatura nie dojdzie do 10 stopni w ciągu dnia. W następnej nocy podobnie jak minionej – nie powinno być mniej jak 5 stopni w minimum.

Maciej Ostrowski, 9 listopad 2022; 07:45

Udostępnij artykuł