Komentarz synoptyka: 10.11.2022

Nadal pozostajemy w strefie wczorajszego frontu chłodnego, parokrotnie zafalowanego, ułożonego od Karelii na południowy zachód przez kraje Bałtyckie, nasz kraj, Czechy, Szwajcarię, północne Włochy, Sardynię aż po północną Algierię, z wyraźnie zaakcentowanymi zafalowaniami nad południowo wschodnim Bałtykiem i pograniczem szwajcarsko-austriackim (pl.sat24.com/pl/eu/km ). O ile wczoraj na poprzedniej fali frontowej i froncie chłodnym opady deszczu były niewielkie, to obecnie na chłodnym odcinku frontu są one wyraźnie aktywniejsze i rozciągają się od Zatoki Gdańskiej, Warmii i Mazur po Śląsk Opolski i Górny aż po zachodnią Małopolskę z tendencją do przesuwania się całej strefy na wschód (pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ) i już we wczesnych godzinach popołudniowych, będą stopniowo wychodziły poza naszą wschodnią granicę nad Litwę i Białoruś, a na początku nocy nad Ukrainę. Front ten ułożony jest w słabo wyrażonej zatoce w polu ciśnienia, ale w przedniej części głębokiej, górnej zatoki w polu geopotencjału rozciągającej się od północnej Skandynawii przez pogranicze niemiecko-polskie, Szwajcarię, a dalej nad zachodnie akweny Morza Śródziemnego po Algierię, z tendencją do stosunkowo szybkiego przesuwania się na wschód (https://wetter3.de/animation.html ). Po zachodniej jej stronie szybko rozbudowywać się będzie górny klin wyżowy, wieczorem wychodzący znad Francji na północ aż po środkową Norwegię i Szwecję, a w polu ciśnienia szybko budujący się wyż nad południowymi Niemcami, Austrią i Szwajcarią z ciśnieniem 1030 hPa.

Zatem przed nami zasadnicza przebudowa pola ciśnienia i pola geopotencjału obejmująca niemal cały kontynent. Po naszej zachodniej stronie, już w nocy z piątku na sobotę formować się będzie układ Ω z górnym wyżem nad Niemcami i charakterystycznym przewężeniem nad południowymi akwenami Morza Śródziemnego i północnej Afryki oraz górnym niżem nad wschodnimi Bałkanami, wykazujący tendencję do przemieszczania się na zachód po południowych obrzeżach górnego wyżu wykazującego tendencję do przesuwania się na wschód i już w niedzielę lokującego się nad naszym krajem.

W tym czasie, mniej więcej do 15-tego listopada, u nas utrzyma się typ pogody „ciepłej jesieni” ze wszystkimi jej atrybutami, przy napływie stosunkowo ciepłego powietrza zaciąganego znad Europy południowo zachodniej z przyległościami. Później, gdy górny wyż osłabnie, a górny klin wyżowy przyjmie położenie od Morza Czarnego i Ukrainy na północny zachód aż po południową Norwegię i Jan Mayen, a nad północną Rosją po obu stronach Uralu rozległy, głęboki niż, do nas od północnego zachodu zacznie napływać zimne powietrze arktyczne przynoszące nocne przymrozki głównie na wschodzie i północnym wschodzie.


Ryszard Olędzki,

10 listopada 2022r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł