Komentarz synoptyka: 10.12.2022

ZIMA NIE ZAATAKUJE ZNIENACKA, ZNAMY JEJ ZAMIARY I ROZMIARY, MAMY WIĘC SPORO CZASU, BY SIĘ DO NOWYCH WARUNKÓW PRZYGOTOWAĆ !

Wczoraj długo oczekiwana śnieżna zima dotarła na południowy wschód naszego kraju, nie z północy, jak to zwykle bywało, lecz z południa. W południowo wschodniej połowie kraju i centrum pojawiły się wieczorem i nocą niezbyt intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, miejscami opady mają charakter opadów marznących, powodujących gołoledź. W ciągu dnia znaczniejsze opady deszczu ze śniegiem będą na ogół zanikać, przemieszczając się na wschód, nadal jednak przeważać będzie całkowite i duże zachmurzenie ze słabymi opadami śniegu, tylko na północy mogą pojawiać się na krótko przejaśnienia. Temperatura jeszcze jesienna, od 0 do -2°C do 2-3°C na południowym wschodzie. Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków północnych. Jutro i w poniedziałek intensywniejsze opady śniegu, miejscami deszczu ze śniegiem obejma obszar całego kraju, spaść może nawet kilkanaście cm śniegu.

Taki scenariusz zimowego epizodu pod koniec jesieni zapewnia nam zalegający nad kontynentem wieloośrodkowy układ niskiego ciśnienia, rozciągający się od NW Rosji po Morze Śródziemne, gdzie nad Zatoka Genueńską formuje się intensywny układ niżowy, dobrze widoczny na zdjęciach satelitarnych, tak w podczerwieni, jak i świetle widzialnym pl.sat24.com/pl . Aktualne położenie strefy frontowej, rozdzielającej chłodne powietrze nad północną częścią kontynentu od cieplejszych mas na południowym wschodzie możemy obserwować na zobrazowaniach radowych Eumetnetu https://www.eumetnet.eu/activities...

Różnica temperatury tychże mas skutkuje procesami frontogenezy, czego efektem jest wspomniany wyżej front z opadami oraz cyklogenezy – firmowania się i rozwoju niżu nad basenem śródziemnomorskim. Cyklogenezie w tym przypadku sprzyja również dość wysoka jeszcze temperatura wód morskich. Dlatego też na południowym wschodzie np. w Rzeszowie przy dodatniej temperaturze nad ranem pada deszcz a w Warszawie przy nieco niższej od zera temperaturze deszcz ze śniegiem. Jutro i w poniedziałek, gdy strefa frontowa przemieści się na wschód a średniomorski niż znajdzie się nad Ukrainą i Białorusią w całym kraju spadać będzie temperatura, wystąpią intensywniejsze opady śniegu, szczególne w rejonach południowo wschodnich, wystąpią zamiecie i zawieje śnieżne. Tylko w północno zachodnich regionach zima nie będzie zbyt dotkliwa. W drugiej połowie tygodnie możliwe spadki temperatury nawet do kilkunastu stopni poniżej zera.

Chłodną i mroźną aurę podtrzymywać będzie przez najbliższe kilkanaście dni górny niż z centrum na poziomie 500 hPa w rejonie Zatoki Botnickiej. Sprowadzać będzie chłodne powietrze pochodzenia arktycznego, a powstające w jego orbicie niże wtórne, tak górne, jak i przyziemne zapewnią nam opady śniegu. Nie daje to jednak gwarancji na „białe i mroźne” święta.

Tymczasem zróbmy wszystko, by przystosować do zimowych warunków, pamiętając że na chodnikach i drogach może byś ślisko, że za nieodśnieżony samochód na drodze możemy dostać spory mandat, a letnie opony na śniegu i przy mrozie nie gwarantują bezpiecznej jazdy. Tym razem zima nie powinna zaskoczyć drogowców.

Ryszard Klejnowski

10 grudnia, sobota, 344 dzień 2022 roku; 7:30

Udostępnij artykuł