Komentarz synoptyka: 11.11.2022

Dzisiaj w naszym kraju obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, które pogodowo przebiegać będzie stosownie do kalendarza w porze zaawansowanej jesieni, bez opadów, ale pod zachmurzeniem zwłaszcza piętra średniego i wysokiego, a także niskiego, ale nie na całym obszarze kraju, bez rozległego południowego zachodu. Temperatura przeważnie dwucyfrowa, w najcieplejszej porze dnia według naszego modelu od 10 stopni na północnym wschodzie do 14 stopni na Śląsku Dolnym i Opolskim, a według modelu EMS na południowym zachodzie nawet do 16-stu stopni. Wiatr południowo zachodni słaby i umiarkowany, w pasie wybrzeża i na Pomorzu północnym dość silny, w porywach dochodzący do 12, 15 m/s, a w drugiej połowie dnia na północy kraju przechodzący na zachodni.

Barycznie pozostajemy pod wpływem rozbudowującego się, jesiennego wyżu z ciśnieniem w jego centrum 1035 hPa lokującego się nad Austrią (https://www1.wetter3.de/fax_dt.html ), swym kształtem zbliżonym do elipsy o długiej osi ułożonej równoleżnikowo od Normandii na wschód aż po Ukrainę. Po jego zachodniej i północnej stronie, trwa przepływ ciepłego, ale wilgotnego powietrza zaciąganego znad wschodnich akwenów Atlantyku, w którym z powodzeniem utrzymuje się niskie zachmurzenie, przeważnie warstwowe w rozległym ciepłym wycinku niżu atlantyckiego, lokującego się nad północnymi akwenami Atlantyku (pl.sat24.com/pl/eu/km ). To w stosunkowo cienkiej, przyziemnej warstwie troposfery, a w wyższych jej warstwach, górny wyż lokuje swoje centrum nad północną Francją (https://wetter3.de/animation.html ). To po jego wschodnich obrzeżach, zachmurzenie frontu ciepłego będącego nad Bałtykiem i zachodnią Polską, jest znoszone na południe i południowy zachód, podczas gdy ten front powoli przesuwa się na wschód i w drugiej połowie dnia będzie stopniowo wychodził poza naszą wschodnią granicę. W jego ciepłym wycinku nasuwać się będzie znad Bałtyku wspomniane, niskie zachmurzenie warstwowe, dzisiaj, jak już wyżej wspomniano przykrywające głównie dzielnice północne i wschodnie, ale w porze nocnej, powoli schodzące w kierunku południowym, jutro u schyłku dnia wchodzące nad Przedgórze Sudeckie i Pogórze Karpackie nie sięgając gór.

Takie są pogodowe uroki, typowe dla zaawansowanej jesieni w obszarze wysokiego ciśnienia i dużych inwersji temperatury w niskiej troposferze, np. wyniki nocnego sondowania atmosfery w Lindenbergu pod Berlinem (weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding... ).

W poprzednim komentarzu, powodując się prognozami średnio terminowymi pola geopotencjału i temperatury powietrza w warstwie przyziemnej, zasygnalizowałem możliwość ochłodzenia już od 15-tego listopada, postępującego od północnego zachodu i przynoszącego nocne przymrozki, głównie na wschodzie i północnym wschodzie. Najświeższe obliczenia modelu GFS (https://wetter3.de/animation.html ), termin ochłodzenia przesuwają na dzień 24 listopada i znacznie większe ochłodzenie, postępujące od wschodu.


Ryszard Olędzki,

11 listopada 2022r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł