Komentarz synoptyka: 11.12.2022

UWAGA! ZIMA ATAKUJE OD POŁUDNIOWEGO WSCHODU ŚNIEGIEM I PORYWISTYM WIATREM, OD PÓŁNOCY CHŁODEM.

Niedzielną aurę zdominują dzisiaj na południowym wschodzie, centrum i na północnym wschodzie opady śniegu, miejscami intensywne, do 10 cm, na Podkarpaciu 30 cm z silnym i porywistym wiatrem do 40-60 km/h, mogącym powodować zawiej i zamiecie śnieżne Strefa opadów przemieszczać się będzie szybko na północ, ogólnie na obszarze na wschód od linii Wisły. Aktualne położenie stref opadów możemy śledzić na zobrazowaniach radarowych https://www.eumetnet.eu/activities... , bardziej szczegółowo na danych z systemu POLRAD https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie duże, z możliwością przejaśnień na północy i słabych przelotnych opadów śniegu.

Od dzisiaj wzrastać będzie tendencja do ochłodzenia, początkowo do kilku stopni poniżej zera, w drugiej połowie tygodnia możemy spodziewać się dwucyfrowych, ujemnych jej wartości. Zwraca uwagę znaczna, kilkustopniowa różnica między temperaturą odczuwalną, a „termometryczną” – to wynik przede wszystkim ochładzających podmuchów wiatru i dużej wilgotności powietrza.

Sprawcą takiej sytuacji pogodowej jest aktywny, małej skali niż, który uformował się wczoraj nad Morzem Śródziemnym z fali na froncie chłodnym. Front ten rozdziela chłodne masy powietrza napływające z północy nad przeważające obszary kontynentu od cieplejszych na południu i południowym wschodzie. Niż szybko przemieszcza się na północ, nad Ukrainą i Białorusią zmierzając jutro i we wtorek nad Półwysep Skandynawski. „Czapę” jego zachmurzenie możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych, tak w świetle widzialnym, jak i w podczerwieni pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair .

Zdjęcia satelitarne potwierdzają zróżnicowanie temperatury między północnymi i centralnymi regionami kontynentu a południowymi i wschodnimi. Rozległe pola komórek konwekcyjnych nad północnym Atlantykiem i Morzem Norweskim świadczą o napływie chłodnego powietrza znad Arktyki po wschodniej krawędzie wyżu nad Grenlandią.

W środkowej troposferze, na poziomie 500 hPa nad Skandynawią, po Półwysep Iberyjski zalega wieloośrodkowy górny niż z dużym zasobem chłodu na poziomie 850 hPa https://charts.ecmwf.int/products... . Śledząc kolejne sekwencje prognozy tego układu możemy być niemal pewnie, że utrzyma się on jeszcze nad naszym regionem przez około tydzień, generując łagodne, zim owe warunki.

Póki co pamiętajmy o trudnych warunkach pogodowych, szczególnie we wschodnich i południowych rejonach kraju. Opady śniegu będą utrudniać ruch pieszy i kołowy, miejscami mogą pojawić się opady marznące. Temperatura w okolicach zera stopni i jej przechodzenie z + na – i odwrotnie stwarza dodatkowy czynnik ryzyka pogodowego.

Ryszard Klejnowski

11 grudnia, niedziela, 345 dzień 2022 roku; 7:30

Udostępnij artykuł