Komentarz synoptyka: 12.12.2022

Dziś poniedziałek początek drugiego grudniowego tygodnia a w pogodzie nadal dynamicznie, w znacznej części kraju, występują opady śniegu o zmiennym charakterze i natężeniu. Po weekendowych opadach śniegu pokrywa śnieżna wynosi do 10 – 15 cm, w górach na Kasprowym Wierchu przekracza 60 cm. Na Pomorzu w ciągu dnia i wieczorem występować będą intensywne konwekcyjne opady śniegu związane ze śnieżnym efektem morza (snow lake effect) prognozowany przyrost świeżego śniegu przez modele osiągnie do 5 – 10 cm, choć największy ma przypaść na województwo warmińsko – mazurskie do 20 – 22 cm. Dodatkowo w linii brzegowej możliwe są pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Dominować będzie zachmurzenie warstwowe, w które będą wbudowane komórki konwekcyjne, głównie na północy kraju w pozostałej części możliwe są przejaśnienia i przelotne opady śniegu.


W dalszym ciągu pozostajemy w zasięgu układu niskiego ciśnienia, którego ośrodek przywędrował znad południowej części Europy, znad wód basenu Morza Śródziemnego i Adriatyckiego, gdzie ,,ładował” się dużymi ilościami wilgoci, co przełożyło się na intensywne opady początkowo deszczu i deszczu ze śniegiem, a później nad Polską śniegu. Obecnie ośrodek znajduje się nad wschodnią Białorusią. Na analitycznych oraz prognostycznych mapach poziomu przejściowego 700 hPa (3 km n.p.m.) widoczny jest długi „język” cieplejszej masy powietrza polarnomorskiego, która zaciągana jest przez ciepły wycinek niżu, pomiędzy frontem okluzji a chłodnym. https://www.estofex.org/modelmaps... .
Temperatura maksymalna w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od -2 do 0 stopni nad znacznym obszarem Polski do 1 – 4 stopnie Celsjusza, w części północnej i nad Morzem. W nocy i nad ranem temperatura minimalnie wyniesie od -2 do -5 stopni nad znacznym obszarem kraju, na krańcach południowych od -5 do -7 stopni Celsjusza.


Na mapach prognostycznych i analitycznych poziomu 500 hPa (5,5 km n.p.m.) widoczny jest rozległy niż górny , który sprowadza chłodne masy powietrza arktycznego znad północnych części Europy. W masie tej głównie nad terytorium Atlantyku między Islandią a Wyspami Brytyjskimi formują, się struktury konwekcyjne co dobrze widoczne jest na zobrazowaniach satelitarnych zarówno w kanale podczerwieni termalnej – IR, jak i w kanale widzialnym w ciągu dnia VIS-HRV. https://www.chmi.cz/files/portal/docs...
Według obecnych wyliczeń wiodących modeli numerycznych w dalszym ciągu widać spływ chłodnej masy arktycznej przynajmniej, która ma zostać nad obszarem kraju przez najbliższy tydzień. Taka sytuacja sprawiać będzie, że w ciągu dnia oraz w nocy występować będą ujemne temperatury w środę na południu i na wschodzie nawet do -15 stopni na pozostałym obszarze kraju od -4 do -11 stopni Celsjusza.


Dawid Gackowski, 12 grudnia; 06:34

Udostępnij artykuł