Komentarz synoptyka: 15.11.2022

Dziś w poniedziałek w pogodzie bez większych zmian, nadal dominuje niskie zachmurzenie warstwowe typu stratus. Na wschodzie, południu i południowym zachodzie kraju występują mgły i zamglenia ograniczające widzialność poziomą od 400 do 800 lokalnie do 100 - 200 metrów, możliwe słabe opady deszczu oraz mżawki. Temperatura maksymalna wyniesie od 9 do 10 stopni na wschodzie, 11 – 12 w przeważającej części do 13 – 15 stopni Celsjusza w południowo – zachodniej części kraju, wiatr przeważnie słaby z kierunku południowo – wschodniego. Ciśnienie z tendencją spadkową, choć nadal dość wysokie, na wschodzie i w centrum osiąga wartość 1032 – 1026 hPa na zachodzie 1024 hPa.

Na warunki pogodowe nadal ma jak w dniach poprzednich układ wysokiego ciśnienia z ośrodkiem nad Finlandią, który jest wypychany na wschód Europy z lekkim odchyleniem na północ przez zatokę niskiego ciśnienia, która związana jest z rozległym niżem, którego ośrodek znajduje się nad wodami Oceanu Atlantyckiego. Układ wysokiego ciśnienia obejmuje swym zasięgiem spory obszar Europy od Finlandii, Polski po Ukrainę, Morze Czarne i Bałkany. Wyż ten tworzy barierę oddzielającą dwa głębokie i rozległe układy niskiego ciśnienia jeden już wspomniany nad Atlantykiem z ciśnieniem 960 hPa , od który drugiego znajduje się już nad daleką częścią wschodniej Rosji. Nad północną częścią występuje adwekcja (napływ) z północno zachodnia zaś na południu, południowo – wschodnia chłodnej masy powietrza polarnomorskiego. Aktualne zachmurzenie, i położenie frontów obserwować możemy na zdjęciu satelitarnym https://www.chmi.cz/files/portal/docs... oraz https://msg.bourky.cz/ na animacji zdjęć satelitarnych widać rozdzielenie mas powietrza, po przez przeciw bieżny ruch zachmurzenia na południowym zachodzie oraz północnym wschodzie kraju.

Spoglądając na analityczne mapy topografii barycznej poziomu 500 hPa z dnia 13.11 12UTC https://weather.uwyo.edu/cgi-bin... jak i obecne 14.11 00UTC https://weather.uwyo.edu/cgi-bin... widać doskonale zalegający nad nami wyż górny, który wyewoluował z klina wysokiego ciśnienia, który tworzył układ omega. W jego otoczeniu występuje ciepła masa powietrza polarnomorskiego, która występuje na poziomie 700 hPa. Będący tu efekt adiabatycznego osiadania powietrza w wyżu generuje proces inwersji, która widoczna jest na diagramie z Wrocławia https://weather.uwyo.edu/cgi-bin... na zdjęciach satelitarnych obserwować możemy niemalże jednolitą warstwę pod inwersyjnego zachmurzenia, na północy i północnym wschodzie zachmurzenie frontowe związane z ciepłym wycinkiem frontu.

Śledząc najnowsze aktualizacje prognoz modeli ICON, GFS, oraz ECMWF, które stają się coraz bardziej spójne, widać od czwartku 18.11 spływ chłodnej masy powietrza z północnego wschodu Europy. Oznacza to, że jak prognozy się utrzymają, to od czwartku 18.11 do poniedziałku 21.11 włącznie będziemy mieli do czynienia ze spadkiem temperatury, od -4 do -5 stopni Celsjusza w nocy. W ciągu dnia temperatura utrzymywać się będzie w okolicach zera stopni lub poniżej. Do czwartku zostało trochę czasu, szczegóły o zmianie napływu mas powietrza będą opisywane w kolejnych komentarzach. https://www2.meteo.uni-bonn.de...

Dawid Gackowski, 14 listopada 2022; 06:12

Udostępnij artykuł