Komentarz synoptyka: 17.11.2022

Wciąż pozostajemy w zasięgu zimnego wyżu lokującego się nad Skandynawią, po którego wschodnich i południowo wschodnich obrzeżach z powodzeniem spływa szeroką ławą zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Na zdjęciu satelitarnym (pl.sat24.com/pl/eu/km ) widać doskonale zasięg tej zimnej masy powietrza z wewnątrz masowym, niskim zachmurzeniem przez chmury St, pod którymi na północy i północnym wschodzie kraju, nocą temperatura zeszła już poniżej zera, w Suwałkach, będących „polskim biegunem zimna” już minus 3 stopnie, bądź zbliżonej do zera, na pozostałym obszarze kraju jeszcze na małym plusie. Z kolei południe kraju wciąż pozostaje pod frontowym, opadowym zachmurzeniem przez chmury piętra niskiego i średniego związanego z płytkim ośrodkiem niżowym nad Rumunią, wykazującym tendencję do przesuwania się na wschód. Tutaj dominują słabe opady deszczu, miejscami mżawki, a także mokrego śniegu i śniegu z deszczem.

W horyzoncie czasowym naszego modelu stopniowo postępować będzie adwekcja wspomnianego, zimnego powietrza arktycznego, w ciągu dzisiejszego dnia nieznacznie hamowana dobowym przebiegiem temperatury oraz powoli ustępującym na wschód wspomnianym zachmurzeniem frontowym ze słabymi opadami, zarówno deszczu i deszczu ze śniegiem, a w Karpatach opadami mokrego śniegu. Na pozostałym obszarze, pod wewnątrz masowym zachmurzeniem ulegającym skłębianiu, nasz model prognozuje rozproszone, słabe opady śniegu.

Nocą adwekcja chłodu z temperaturą ujemną na poziomie od paru do kilku stopni obejmie niemal cały obszar kraju z wyjątkiem południowego zachodu, nad który znad Niemiec nasuwać się będzie kolejna strefa zachmurzenia frotowego z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu oraz opadami deszczu, dość szybko rozprzestrzeniająca się nad Karpaty z przyległościami. W tym samym czasie znad Litwy i Białorusi nasuwać się będą słabe opady śniegu związane z górnym niżem, „opływającym” wspomniany wyż po jego południowej stronie

Jutro, w ciągu dnia na znacznym obszarze obejmującym cały wschód i południe kraju lekki mróz przy słabych opadach śniegu, stopniowo ustępujących znad dzielnic południowych. Na pozostałym obszarze kraju bez opadów, a temperatura około zera lub na małym plusie. Natomiast w nocy na całym obszarze kraju lekki mróz na poziomie od paru do kilku stopni, a obszar zajmowany ujemną temperaturą sięgnie po północne Niemcy aż do granicy z Holandią i dalej na południowy wschód po Turyngię i północno wschodnią Bawarię, Czechy, Słowację północną i środkową, a dalej Karpaty Wschodnie, zachodnią i południową Ukrainę.

Zatem, będziemy mieli lekką zimę ze słabymi opadami mokrego śniegu topniejącego od jeszcze ciepłego podłoża oraz lekki mróz rozprzestrzeniający się od północnego wschodu na zachód i południe.


Ryszard Olędzki,

17 listopada 2022r., godz. 7.30

Udostępnij artykuł