Komentarz synoptyka: 19.11.2022
Mamy jeszcze w pamięci miniony miesiąc, który był u nas ekstremalnie ciepły i suchy, średnia temperatura wyniosła 11,2°C i była wyższa o 2,4 °C od średniej wieloletniej dla października, a opady stanowiły tylko 58,1% normy (dane wg IMGW-PIB). Zima postanowiła nam o sobie przypomnieć, będzie to jednak krótkotrwały epizod, zwracający jednak uwagę, że czas na poważne podejście do chłodnych dni i nocy, chociażby zmienić opony na zimowe i odszukać czapki na głowy Cały weekend upłynie pod znakiem dużego zachmurzenie przejaśnieniami i rozpogodzeniami, na południu i i północy opady śniegu, na północnym zachodzie również deszczu marznącego. Temperatura w dzień od -5,-7°C, na północnym wschodzie do, -2,-4°C w centrum i -2°C, 0°C na północnym zachodzie, tam tez możliwe burze. Wiatr powieje ze zmiennych kierunków, słaby lub umiarkowany, na Wybrzeżu silny i porywisty.
Układem barycznym determinującym pogodę w naszym regionie jest rozległy wyż znad północy Półwyspu Skandynawskiego, po obrzeżach którego napływa chłodne powietrze z rodowodem arktycznym. Trajektorie cząstek na różnych poziomach możemy śledzić na https://wetter3.de/trajektorien_dt.html po wybraniu Warschau w rubryce Zielort. Zdjęcia satelitarne pl.sat24.com/pl pokazują złożony układ systemów cyrkulacyjnych i frontów nad kontynentem, podobnie jak zbiorcza mapa radarowa systemu Eumetnet-Opera https://www.eumetnet.eu/activities... .
Nad południowe i centralne regiony kraju ma wpływ cyrkulacja związana z niżem znad Ukrainy, przenosząc chłodne masy z kierunków wschodnich. Zwróćmy uwagę na prognostyczne mapy temperatury i linii prądu; nad region, gdzie formuje się wspomniany układ niżowy napływa powietrze z północnego wschodu, które przemieszczając się nad ciepłym jeszcze Bałtykiem od Zatoki Botnickiej nagrzewa się, nabierając wilgoci. Na styku mas, nad rejonem Zalewu Szczecińskiego formuje się małoskalowy niż. Jutro i w poniedziałek obejmie swoją cyklonalną cyrkulacją obszar całego kraju.
Jak możemy zauważyć na mapach prognostycznych opadów, w rejonach nad które napływa cieplejsza i wilgotna masa prognozowane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem lub nawet deszczu marznącego, po chłodnej stronie słabe opady śniegu.
Weekendowy epizod „ataku” zimy, który jak pokazują prognozy na drugą połowę listopada nie potrwa długo, spowodowany jest utworzeniem się z środkowej troposferze odciętego górnego niżu z obszarem chłodu, który spłynął znad obszarów arktycznych. Jego ewolucje i przemieszczanie się w najbliższych dniach na północny zachód przedstawiają prognostyczne mapy ECMWF poziomu 500 hPa (geopotencjał) i 850 hPa (temperatura): https://charts.ecmwf.int/products... .
Ryszard Klejnowski
19 listopada, sobota, 323 dzień 2022 roku; 7:20