Komentarz synoptyka: 2022-12-15

Od blisko ostatniego tygodnia, po generalnej przebudowie pola ciśnienia oraz pola geopotencjału, a także transformacji i przepływu mas powietrza nad niemal całym europejskim obszarem synoptycznym, znaczne obszary od Skandynawii i północnej Rosji po Wyspy Brytyjskie, Normandię, Alpy i dalej na wschód po środkową Rumunię, środkowy Krym po Kaukaz, utrzymują się zimowe warunki pogodowe, a najchłodniejszym obszarem pozostaje północna Szwecja, gdzie temperatura w środku nocy spadła do -28 stopni, natomiast na pograniczu Anglii i Szkocji do -10 stopni, ale stosunkowo jak na tę porę roku jest europejska część Rosji z temperaturą nieprzekraczającą -10 stopni, reszta kontynentu pozostaje z temperaturą dodatnią, a najcieplej w tym czasie było na Sycylii +19 stopni. To tylko jeden z parametrów meteorologicznych, drugi to utrzymujące się frontowe opady śniegu, zwłaszcza mokrego przy temperaturze około zera i małego minusa, powodujące szybki przyrost pokrywy śnieżnej, mocno utrudniające wszelkiego rodzaju komunikację, utrzymujące się przeważnie około kliku godzin, a czasami nawet przez kilkanaście godzin, w zależności od ułożenia frontu, z reguły najczęściej występujące w obszarze fali frontowej lub frontu okludującego się oraz prędkości jego przemieszczania się.

Wspomniana fala frontowa z intensywnymi opadami mokrego śniegu w dniu wczorajszym przesuwała się nad naszymi dzielnicami południowo wschodnimi, która wychodząc na północny wschód jest już nad północno zachodnią Ukrainą i niemal całą Białorusią, ale u nas lokalnie jeszcze prószy na południu i południowym wschodzie z tendencją do zanikania (pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ). Pod zwartą strefą zachmurzenia frontowego przykrywającą całe południe kraju po linię: Lubsko – Łódź – Włodawa, temperatura na małym minusie, a stacja meteorologiczna w Lesku o godzinie 5-tej zarejestrowała nawet +0,3˚C. Reszta część kraju pozostająca w zimnym powietrzu arktycznym, wyraźnie chłodniejsza, nawet z temperaturą dwucyfrową od -10 do nawet -13˚C w dzielnicach północnych.

Dzisiaj będziemy oddychali znacznie spokojniej, ale wciąż w zimowej scenerii, raczej bez opadów, pomijając wspomniane wyżej „śnieżenie” na południu i południowym wschodzie, a na zachodzie spodziewane są duże rozpogodzenia, nawet do nieba bezchmurnego. Temperatura wciąż w dużym interwale, na Dolnym Śląsku oraz na Podkarpaciu nawet może przejść przez zero w górę do +1, +2 stopni, na pozostałym obszarze kraju ujemna, przeważnie -2, -4 stopnie za sprawą dopływu ciepła słonecznego, najchłodniejszy pozostanie północny wschód pod wciąż utrzymującym się podinwersyjnym zachmurzeniem warstwowym lub warstwowo-kłębistym i przyklejonym do podłoża tzw. „plackiem chłodu” co doskonale odzwierciedlone jest z nocnego sondowania atmosfery (weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2022&MONTH=12&FROM=1500&TO=1500&STNM=26629 ).

Wraz z oddalaniem się wspomnianej fali frontowej, na południu kraju rozbudowywać się będzie klin wyżowy, oddzielający kolejny ośrodek niżowy znad Francji i Zatoki Biskajskiej, przesuwający się w kierunku południowych Niemiec i Czech, który już w drugiej połowie nocy sprowadzi do nas kolejne opady, głównie mokrego śniegu, a na krańcach południowo wschodnich możliwe opady deszczu. Wiatr, podczas postępującej kompensacji ciśnienia, a następnie jego obniżania się, słaby i umiarkowany, z tendencją do zmieniania kierunku z południowo zachodniego na wschodni na południu kraju.


Ryszard Olędzki,

15 grudnia 2022r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł