Komentarz synoptyka: 2022-12-16

Po wczorajszym spokojnym, ale dość zimnym dniu, już w nocy, zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, stopniowo postępowało „załamanie pogody”, spowodowane przesuwaniem się niewielkiego, ale aktywnego ośrodka niżowego z rodowodem atlantyckim, przez Zatokę Biskajską, Francję, południowe Niemcy, Austrię, a dalej nad Słowację, który u schyłku dnia przesuwać się będzie nad Ukrainę. Pierwsze opady mokrego śniegu weszły do nas znad Słowacji już w drugiej połowie nocy, z tendencją do rozprzestrzeniania się nad Śląsk Opolski i Górny, Małopolskę, Kielecczyznę oraz nad północne Podkarpacie i południową Lubelszczyznę, a na południowym Podkarpaciu, przy temperaturze na małym minusie, lokalnie nawet nieco powyżej zera (Lesko +0,2˚C), opady deszczu zamarzające na chłodnym podłożu. Na pozostałym obszarze kraju, poza strefą zachmurzenia frontowego sięgającą na północ po Ziemię Lubuską na zachodzie kraju po pogranicze Podlasia z Suwalszczyzną na wschodzie, utrzymuje się całkowite, podinwersyjne zachmurzenie warstwowe (St) (pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair ). Temperatura mocno zróżnicowana, od około zera na wschodnim Podkarpaciu, gdzie jest najcieplej, około -3 stopni w strefie opadów, do około -10, -13 stopni na Kujawach i około -9, -10 stopni na Ziemi Lubuskiej, a na pozostałym obszarze kraju przeważnie -5, -7 stopni. Wiatr słaby z kierunków zmiennych stosownie do rozkładu ciśnienia, miejscami nawet cisza, na Śnieżce północno wschodni, w porywach do 17 m/s, a na Kasprowym Wierchu południowy, okresami, w porywach nawet do 18 m/s.

Taki jest stan pogody o poranku, a w ciągu dzisiejszego dnia, w miarę przesuwania się niżu nad Ukrainę zachodnią, strefa opadów śniegu rozprzestrzeniać się będzie w kierunku północnym, sięgając u schyłku dnia rubież: Łużyce – Grodno na Białorusi, z wyraźną tendencją do słabnięcia na całym Śląsku, natomiast opady deszczu stopniowo wychodzić będą nad Ukrainę. Na pozostałym obszarze utrzymywać się będzie wspomniane wyżej zachmurzenie podinwersyjne (St), a lokalnie nasz model prognozuje rozrywanie się zachmurzenia warstwowego. Temperatura w najcieplejszej porze dnia ujemna, przeważnie -2, -4 stopnie, na północnym wschodzie -5, -7 stopni, najcieplej na krańcach południowo wschodnich, około zera, a lokalnie na małym plusie. Wiatr północno wschodni, przeważnie słaby i umiarkowany, tylko na wschodzie, przejściowo dość silny i porywisty, w porywach do 12, 14 m/s.

Nocą, w miarę odchodzenia na wschód fali frotowej, opady śniegu na chłodnym odcinku frontu, rozciągające się od Śląska po Podlasie będą stopniowo słabły, z tendencją do przesuwania się w kierunku wschodnim i na przełomie nocy i dnia spodziewane są już tylko od Śląska po południowe Mazowsze, Lubelszczyznę i Podkarpacie. W tym samym czasie wiatr słaby i umiarkowany, zmieniać będzie kierunek na północy. Jednak największe zmiany zachodzić będą w rozkładzie ciśnienia. W miarę odsuwania się wspomnianego ośrodka niżowego, po jego północnej i zachodniej stronie z powodzeniem rozbudowywać się będzie wał wyżowy łączący wyż znad Rosji z wyżem znad Niemiec i Francji, jutro wyraźnie rozbudowujący się nad południowymi Niemcami, z tendencją do przesuwania swego centrum nad pogranicze Niemiec, Czech i Polski, a w niedzielę przesuwać się będzie nad naszym południem w kierunku wschodnim. Będzie to wyż zamykający utrzymującą się od około jednego tygodnia cyrkulację południowo zachodnią i jednocześnie blokujący napływ powietrza znad oceanu. Czeka nas znaczne ochłodzenie, głównie na południu i wschodzie kraju.


Ryszard Olędzki,

16 grudnia 2022r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł