Komentarz synoptyka: 2022-12-17

Chociaż astronomiczna zima dopiero za kilka dni, w całym kraju panują już zimowe warunki, mniej lub bardziej intensywne opady śniegu, ujemne temperatury powietrza i niestety duże zachmurzenie, nawet wówczas s, gdy nad regionem panuje wyż. I wczoraj i dzisiaj obszar naszego kraju można podzielić po przekątnej Białystok – Zielona Góra ze znacznie różnymi warunkami pogodowymi W południowo wschodniej części kraju zanotowani i prognozowane są na dzisiaj opady śniegu, niezbyt intensywne, lecz ciągłe, przy całkowym zachmurzeniu, z temperatura rzędu -3 - -5°C, w nocy w regionach podgórskich możliwe spadki do -10°C, wiatr słaby lub umiarkowany z kierunków wschodnich.

Na pozostałym obszarze kraju również duże zachmurzenie jednak w możliwymi przejaśnieniami, nad morzem możliwe słabe przelotne opady śniegu, temperatura rzędu -2- -5°C, we wschodniej części regionu -5 - -8°C, powieje słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków północnych. Zwróćmy uwagę na znaczna różnicę prognozowanej dla danej miejscowości temperatury i temperatury odczuwalnej, będącej efektem wiatru i dużej wilgotności powietrza.

Takie zróżnicowanie pogody w naszym kraju, i nie tylko, jest efektem złożonej sytuacji barycznej nad kontynentem. Od wschodniej Rosji przez Białoruś po Francję rozciąga się wał wyżowy. Po jego południowej stronie przemieszcza się na północny wschód fala na froncie chłodnym, z która związane były wczorajsze i będą również związane dzisiejsze opady na południowym wschodzie. Na północ od wału wyżowego, nad Morzem Północnym w Wyspami Brytyjskimi zalega niż. Zderzenie się na froncie, w obrębie zafalowania chłonnych mad powietrza z północy z cieplejszymi i wilgotniejszymi masami z południa sprzyja powstawaniu opadów. Dzisiaj, w miarę przesuwania się fali na północny wschód opady pozostaną jeszcze na południowym wschodzie, jednak znacznie mniej intensywne.

Aktualną sytuację pogodową możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl oraz zobrazowaniach radarowych Eometnet www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ oraz bardziej szczegółowo na danych z sieci PORAD awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Jutro opady będą powoli zanikać, jednak w całym kraju możliwe symboliczne opady śniegu. Jeszcze jutro i w poniedziałek mroźno, od wtorku jednak oczekiwać należy znacznego ocieplenia, z temperaturą powyżej zera i opadami, głównie deszczu.

Ryszard Klejnowski

17 grudnia, sobota, 351 dzień 2022 roku; 7:20

Udostępnij artykuł