Komentarz synoptyka: 2022-12-18

Chociaż do astronomicznej zimy pozostały jeszcze 3 dni, natura pokazała w ostatnich dniach swoje śnieżne i mroźne pazurki, w wielu regionach kraju tak obfitych opadów nie notowano w grudniu od wielu lat. Jeszcze dzisiaj na południowym wschodzie i wschodzie kraju spotkamy pojedyncze płatki śniegu i temperatura wszędzie będzie poniżej zera stopni, od jutra obserwować będziemy odwrócenie trendów pogodowych, miast chłodnych mas powietrza z północy napływać będzie ciepłe powietrze z południa kontynentu, temperatura wzrastać będzie do kilku na nawet 5-7 stopni powyżej zera. Najbliższa noc będzie jeszcze mroźna, to na skutek nocnego wypromieniowania w wyżu, przy niewielkim zachmurzeniu. Wzrastać będzie prędkość i porywistość wiatru z kierunków południowych.

Po wielu dniach z pochmurną aurą dzisiaj spodziewać się możemy lokalnych przejaśnień i krótkotrwałych rozpogodzeń, szczególnie w drugiej połowie dnia i nocą. Zapewnia to wędrujący na wschód wyż, z nieczęsto spotykanych ciśnieniem rzędu 1035-1040 hPa. Zwróćmy jednak uwagę na rozległy niż nad Atlantykiem, który szybko zmierza ku Wyspom Brytyjskim, na jego cyklonalna cyrkulacja zacznie obejmować zdecydowanie nasz kraju już juro pl.sat24.com/pl . Związane z frontem ciepłym zachmurzenie górnego piętra już dzisiaj w nocy zacznie nasuwać się od zachodu, natomiast opadów deszczu możemy spodziewać się jutrzejszej nocy. Jego zbliżający się do Wysp front jest dobrze widoczny już na zobrazowaniach radarowych Eumetnet www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Jeśli spojrzymy na prognostyczne meteorogramy, zauważymy, że już teraz wiatr przyziemny wieje z kierunków południowych. Sugerowało by to, że ocieplenie powinno rozpocząć się już dzisiaj. Jednak na poziomie 850 hPa nad naszym obszarem zalega jeszcze płytka zatoka z kroplą chłodu, stąd cyrkulacja południkowa związana jest z tylną częścią ustępującego wyżu. Dopiero jutro sterowanie cyrkulacją przejmie układ niżowy. Kolejne dni ponownie pochmurne, z opadami deszczu, który może zniweczyć zimowe krajobrazy. Ślisko może być na drogach i chodnikach, więcej szczegółów poznamy w najbliższych dniach.

Przyczynę tak gwałtownego zwrotu sytuacji pogodowej w najbliższych dniach ilustrują mapy prognostyczne poziomów 500 hPa (geopotencjał) i 850 hPa (temperatura): charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202212171200&projection=opencharts_europe&valid_time=202212181500 . Widzimy, jak od południowego zachodu wkracza nad Europę Środkową Klin fali w polu geopotencjału z ciepłym obszarem na poziomie 850 hPa. Z taką cyrkulacją, z niewielkimi zmianami będziemy mieć do czynienia ko końca roku.

Ryszard Klejnowski

18 grudnia, niedziela, 352 dzień 2022 roku; 7:15

Udostępnij artykuł