Komentarz synoptyka: 2022-12-19

W ostatnich kilku dniach pojawiły się warunki typowo zimowe, na jakie w połowie grudnia przystało, pojawiły się opady śniegu, o zmiennym natężeniu i dopełnieniem tu jest panujący całodobowy mróz, którego minimalne wartości w nocy i nad ranem osiągają wartości dwucyfrowe. Od dziś nastąpi jednak zmiana kierunku adwekcji (napływu) mas powietrza, masę arktyczną z północy zastąpi cieplejsza polarnomorską, która zacznie, napływać z południowego zachodu Europy. Przed nami okres pochmurnej z opadami deszczu aury z kolei ciepłą z temperaturą od 3 do 5 stopni lokalnie na zachodzie do 7 stopni Celsjusza. Zwiastunem zmiany cyrkulacji z północnej na południowozachodnią będzie zmiana prędkości i kierunku wiatru na południowy w porywach od 10 m/s do 14 m/s nad znacznym obszarem kraju, jedynie mocniej powieje nad morzem oraz przedgórzu sudeckim tam porywy osiągać będą od 15 m/s do 20 m/s, w Sudetach do 21 – 23 m/s.

W ostatnich dniach nad obszarem kraju panowała spokojna aura związana z układem wysokiego ciśnienia z ośrodkiem nad południową częścią kraju, dzięki niemu pojawiły się przejaśnienia, w ciągu dnia z kolei w nocy zachmurzenie zanikało całkowicie. Obecnie ośrodek wyżowy znad pogranicza Polski i Ukrainy powoli wędruje na południowy wschód. W nocy nad zachodnie dzielnice nasuną się ciepły wycinek frontu atmosferycznego związany z rozległym układem niskiego ciśnienia, który wędruje w kierunku Wysp Brytyjskich, wraz z wędrującą strefą frontową pojawią się opady deszczu. Według naszego modelu UM 4 km mapy.meteo.pl/ wędrującej strefy opadów deszczu należy spodziewać się już dziś w godzinach popołudniowych i wieczornych, opady wędrować będą z zachodu na wschód Polski. Opady będą miały charakter marznący z powodu zalegającego jeszcze chłodnego powietrza, powierzchnie dróg i chodników zrobią się śliskie z racji wychłodzonego gruntu, na którym zacznie marznąć woda opadowa.

Na aktualnych mapach prognostycznych www.estofex.org/modelmaps/browse_gfs.php?time= na wysokości izobarycznej 700 hPa (3 km n.p.m.) widać umacniający się grzbiet geopotencjału sięgający od południowo zachodniej części Europy obszar od Cieśniny Gibraltarskiej przez Morze Alborańskie, Morze Balearskie i dalej w kierunku północno wschodnim, tak że szeroki strumień cieplejszej masy polarnomorskiej, która przyczyni się do wzrostu temperatury w kraju już w następnych dniach, i prawdopodobnie taka sytuacja utrzyma się do końca roku.

Dawid Gackowski, 19 grudnia; 06:17

Udostępnij artykuł