Komentarz synoptyka: 2023-01-26

Chociaż postępuje powolna zmiana sytuacji barycznej nad kontynentem, a w związku z tym cyrkulacji mas powietrza, większych zmian w charakterze pogody nie zobaczymy Nadal przeważać będzie duże zachmurzenie, głównie przez podinwersyjne chmury niskiego piętra – Stratus z możliwymi niewielkimi przejaśnieniami na południu i południowym wschodzie. Niemal wszędzie możliwe słabe opady śniegu, na północy deszczu ze śniegiem Na południu po mroźnym poranku możliwe marznące mgły. W dzień w całym kraju temperatura tylko o kilka stopni powyżej zera, w nocy ze względu na duże zachmurzenie nie należy spodziewać się znaczniejszych jej spadków. Jak intensywna jest wspomniana wyżej inwersja osiadania w wyżu możemy obserwować na diagramie aerologicznym z Legionowa: weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2023&MONTH=01&FROM=2600&TO=2600&STNM=12374 .

Podobnie jak nie zaobserwujemy znaczących zmian w towarzyszącej nam aurze, na barometrach nie wystąpią większe zmiany ciśnienia. Po powolnych jego spadkach dzisiaj w okolice 1020 hPa, jutro równie wolny jego wzrost do około 1025 -1028 hPa. Zmieniać się będą natomiast kierunki wiatru z południowych dzisiaj na północne jutro. Ponieważ wiatr będzie na ogół słaby, nie będzie miał większego wpływu na temperaturę odczuwalną.

Przebudowa pola barycznego nad kontynentem polega na przerwaniu wału wyżowego rozciągającego się od kilku dni od Rosji, przez środkową Europę po Wyspy Azorskie przez zatokę niżową znad Morza Barentsa i Skandynawię. Tym samym obszar naszego kraju znajdzie się przejściowo w strefie tak zwanego siodła barycznego, tworzonego między niżem skandynawskim i niżem śródziemnomorskim a wyżami znad Atlantyku i znad Rosji. W perspektywie najbliższych dni wyż znad Atlantyku rozbudowywać się będzie klinem na północny wschód, nad Skandynawię, obejmując swym zasięgiem nasz kraj. Stąd też zmiana kierunków wiatru z południowych na północne, bez istotniejszej zmiany ciśnienia atmosferycznego.

Na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair w podczerwieni (IR) obserwujemy szarą strefę niskiego zachmurzenie i wyraźniejszą strefę frontu po północnej krawędzi słabnącego wału wyżowego. Z tego frontu możemy oczekiwać słabych opadów deszczu ze śniegiem na północy. W dzień, na zdjęciach satelitarnych zobaczymy jasną, jednolitą powłokę zachmurzenia podinwersyjnego. Z kolei nad Atlantykiem i Wyspami Brytyjskimi obserwujemy antycyklonalny ruch zachmurzenia frontowego, zgodny w przebiegu i kierunku z jedną z gałęzi prądu strumieniowego, meandrującego daleko na południe: awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ . Druga wschodnia gałąź prądu z północy skręca gwałtownie na północny wschód co odzwierciedla się w ruchu zachmurzenie frontu nad Zatoką Fińską i Morzem Barentsa.

Ryszard Klejnowski

26 stycznia, czwartek, 26 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł