Komentarz synoptyka: 2023-01-27

Trwające od kilku dni zmiany konfiguracji pola ciśnienia nad kontynentem i Atlantykiem nie przynoszą, jak na razie, istotnych zmian charakteru pogody Nadal formalnie panuje zima, chociaż bardzo łagodna, przypominająca raczej późną jesień lub wiosnę Mimo wysokiego ciśnienia, niewiele zmieniającego się również od kilku dni nadal będzie przeważać będzie duże zachmurzenie, z przejaśnieniami na północy i południu, w górach ku radości wczasowiczów można oczekiwać rozpogodzeń. Niemal w całym kraju możliwe słabe opady śniegu, na północy deszczu, mżawki lub deszczu ze śniegiem, po nocnych spadkach temperatury nieco poniżej zera, w dzień zobaczymy na termometrach od -1 stopnia Celsjusza na północnym wschodzie do około +2 na pozostałym obszarze kraju. Warto przy tym zwrócić uwagę na wyrównany przebieg temperatury w dzień i w nocy, różnice miedzy dniem i nocą nie przekraczają 1-2 stopni. Mimo wyżowej sytuacji barycznej, na ogół całkowite zachmurzenie blokuje dostęp krótkofalowego promieniowania słonecznego w dzień i ucieczkę długofalowego w przestrzeń nocą.

Przed południem mogą utrzymywać się mgła lub zamglenie ograniczające widzialność do kilkuset metrów, co w połączeniu ze śliskością nawierzchni powodowanej zamarzaniem opadów lub kropelek mgły będą utrudnieniem na drogach i chodnikach. Jedną z zauważalnych od wczoraj zmian jest zmiana kierunków wiatru z południowych na północne, powieje więc słaby lub umiarkowany północno wschodni i północny. Obniży jednak temperaturę odczuwalną o kilka stopni.

Taką aurę zawdzięczamy rozbudowującemu się na północny wchód, nad Bałtyk po Zatokę Fińską klinowy wyżu znad Atlantyku, który dominuje nad nim od Azorów po Labrador. Północno atlantyckie niże opływają go daleko na północy, możemy je obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl . Na tym samym zdjęciu widzimy wędrującą północy nad południe nad Skandynawią czapę zachmurzenia jednego z niżów, który już w niedzielę i poniedziałek odsuną zalegający nad nami klin wyżowy na południe. Zmianie ulegnie charakter cyrkulacji na strefową z przewagą składowej północnej z silniejszym wiatrem, spadkiem temperatury o kilka stopni oraz obfitszymi opadami.

Natomiast dzisiaj i w weekend utrzymywać się będzie wysokie ciśnienie, rzędu 1020 -1025 hPa, w niedziele od północy kraju zacznie ono spadać w związku z nasuwaniem się zatoki wspomnianego niżu znad Skandynawii. Po południowej krawędzi klina wyżowego zalega stacjonarny, pofalowany front, przebiegający przez nasz kraj z północnego wschodu po Półwysep Iberyjski. Występują na nim słabe opady, które na bieżąco możemy śledzić na zobrazowaniach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Planując weekendowe podróże pamiętajmy o ograniczeniach, jakie stwarza bieżąca i prognozowana sytuacja pogodowa; zagrożeniach przez opady, miejscami marznące, powodujące śliskość na drogach, mgłach i zamgleniu ograniczających widzialność.

Ryszard Klejnowski

27 stycznia, piątek, 27 dzień 2023 roku; 7:30

Udostępnij artykuł