Komentarz synoptyka: 2023-01-28

W ciągu sobotniego dnia pogoda za oknem w dalszym ciągu nie będzie napawać optymizmem, z powodu nadal utrzymującego się na obszarze kraju zachmurzenia dużego i całkowitego, na wschodzie, w centrum i na południu niskie chmury typu Stratus, dodatkowo należy spodziewać się słabych opadów śniegu oraz miejscami pojawią się zamglenia. W ciągu dnia na krańcach północnych i północno — zachodnich, zachmurzenie duże do umiarkowanego, bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od -4 stopnie na krańcach południowych -2/-1 nad znacznym obszarem kraju, do 0 – 2 stopnie w części północno – zachodniej i nad morzem, lokalnie na wschodzie kraju. Wiatr słaby z kierunku północnego o średniej prędkości do 10 - 20 km/h.


Przez całą sobotę aż do godzin popołudniowych w niedzielę dominować będzie wysokie ciśnienie rzędu 1023 - 1025 hPa, za sprawą rozciągającego się od Atlantyku, przez Francję, kraje Beneluksu, Niemcy, Polskę po Litwę, Łotwę oraz Rosję klin wysokiego ciśnienia. Na południu kraju zaznacza się pofalowany front atmosferyczny, który ulega procesowi frontolizy, z zachodu napływa polarnomorska masa powietrza. W niedzielę w godzinach późno popołudniowych i wieczornych ciśnienie zacznie dość szybko spadać o 2 – 3 hPa, w związku nasuwaniem się zatoki niskiego ciśnienia związanej z rozległym układem niskiego ciśnienia znad Skandynawii.


Spoglądając na mapy prognostyczne poziomu 500 hPa, widać na nich wędrówkę górnego układu niskiego ciśnienia, którego zatoka obejmie znaczny obszar północnej i centralnej części Europy i tym samym spowoduje zepchnięcie klina wyżowego na południe. Znad terytorium Grenlandii w osi zatoki niżowej zaciągana będzie chłodna masa powietrza arktycznego w tej, że chłodnej masie powietrza będą tworzyć się wtórne układy niżowe, które będą wędrować w kierunku południowo zachodnim nad ląd. Już pierwszy z nich późnym popołudniem i w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek przemieści się nad Zatokę Botnicką i będzie wędrować dalej na południowy wschód nad wody Zatoki Fińskiej. www.estofex.org/modelmaps/browse_gfs.php?time= (żeby wyświetliła się mapa należy najechać myszką na wybraną godzinę od 0 do 72h).


Z silnym wiatrem zmagać się będziemy według najnowszych aktualizacji modeli prognostycznych już w niedzielę późnym popołudniem, oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek i w ciągu poniedziałkowego dnia. Silny wiatr spowodowany będzie wzrastającym poziomym gradientem ciśnienia między głębokim niżem, którego ośrodek ulokuje się nad Zatoką Botnicką z ciśnieniem 965 hPa, a polem podwyższonego ciśnienia rzędu 1017 – 1020 hPa na południu Europy. Różnica ciśnienia między Północną Szwecją a Węgrami wyniesie aż 52 – 55 hPa. Na tę chwilę prognozowane porywy wiatru wynoszą dla północnej Polski do 65 – 75 miejscami 80 km/h, nad wodami południowego Bałtyku do 90 – 100 km/h. Nad pozostałym obszarem kraju porywy do 50 – 60 km/h, jedynie w części południowo zachodniej porywy osiągać mogą do 75 km/h. Prędkość porywów wiatru silnie uzależniona jest od ostatecznej trajektorii przemieszczania się ośrodka niżowego. meteo.imgw.pl/dyn/#group=nwp¶m=press-0-amsl&model=gfs0d25&loc=52.24,21.034,4


WYJAŚNIENIE:
Frontoliza – zanikanie frontu atmosferycznego
Frontogeneza – formowanie się frontu atmosferycznego
Gradient ciśnienia – różnica ciśnienia


Dawid Gackowski, 28 stycznia 2023; 07:02

Udostępnij artykuł