Komentarz synoptyka: 2023-02-04

Wczoraj ponownie przypomniała nam o sobie zima, tym razem gwałtowniej i na dłużej niż przed kilku dniami, gdy śnieg zniknął tak szybko, jak się pojawił. Niżowi, który wczoraj po południu i minionej nocy przemieścił się impetem z północnego zachodu na południowy wschód, towarzyszyły intensywne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, silny i porywisty wiatr Mokry śnieg utrudniał nie tylko ruch drogowy, powodując kolizje i wypadki drogowe, lecz osiadając na gałęziach drzew łamał je, w wielu miejscach niszcząc infrastrukturę energetyczną.

Dzisiaj i jutro możemy liczyć na ustabilizowanie się łagodnej termicznie, lecz dynamicznej, wietrznej aury, z przelotnymi opadami śniegu, intensywniejszymi na południu i w górach. Północny wiatr o prędkości w porywach 50-70 km/h, w górach 90-110 km/h przynosi chłodne, pochodzenia arktycznego powietrze, w ciągu dnia możemy oczekiwać temperatury rzędu -3 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do +3 na zachodzie. Północny i silny wiatr obniżać będzie temperaturę odczuwalną i kilka stopni, miejmy to na uwadze planując weekendowe podróże. Niewątpliwą korzyścią dla naszego zdrowia będzie czyste, wolne od zanieczyszczeń powietrze. Z wyjątkiem południowych regionów kraju przeważać będzie miarkowane z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, szczególnie na północnym zachodzie. Aktualne położenie stref zachmurzenia i opadów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl i zobrazowaniach radarowych nad kontynentem www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ lub bardziej szczegółowo nad obszarem kraju na danych z systemu radarów meteorologicznych POLRAD awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Tak dynamiczną aurę zawdzięczmy równie dynamicznym zmianom układów barycznych, tak przyziemnych, jak i w swobodnej atmosferze. Za ustępującym niżem od zachodu rozbudowuje się na razie wąski klin wyżu znad Bretanii, który jutro i w najbliższych dniach obejmie swoim zasięgiem niemal cały kontynent, od Biskajów po Ural. W środkowej troposferze, na poziomie 500 hPa obserwujemy rozbudowywanie się na południe zatoki niżu znad Morza Barentsa i umacnianie się wyżu biskajskiego. Wzrost kontrastu barycznego, zagęszczenie izohips również na wyższych poziomach generuje powstawanie intensywnego prądu strumieniowego, który w południkowym meandrze przebiega nad naszym obszarem z prędkością rzędu 200-280 km/h: awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ .

Przegląd map prognostycznych na odleglejsze terminy pokazuje, że najbliższy tydzień będzie łagodnie zimowy, z temperaturą kilku stopni poniżej zera, lecz w niektórych obszarach nocą może spaść do -10/-15 stopni Celsjusza. Możemy oczekiwać małego zachmurzenie z niewielkimi opadami śniegu lub wręcz bezchmurnego nieba, słabego wiatru (co będzie skutkowało niestety wzrostem stężenia zanieczyszczeń gazowych i pyłowych). Szczegółowe prognozy – na naszych mapach i meteorogramach, aktualizowanych co 6 godzin.

Ryszard Klejnowski

4 lutego, sobota, 35 dzień 2023 roku; 7:30

Udostępnij artykuł