Komentarz synoptyka: 2023-02-05

Dzisiaj, w niedzielę możemy oczekiwać „uspokojenia się” aury, która dała się we znaki w piątek i sobotę; szczególnie dotkliwe były opady śniegu, miejscami mokrego i zamarzającego na wychłodzonym podłożu. Było to przyczyną wielu kolizji drogowych i wypadków, w górach wystąpiło wysokie zagrożenie lawinowe Z tego też powodu został wczoraj do odwołanie zamknięty cały obszar Tatr Polskich – szlaków pieszych, nartostrad i szlaków narciarskich, wg relacji TOPR nigdy do tej pory nie zdarzyło się, by cały park był zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe.

Wieloośrodkowy wał wysokiego ciśnienia rozciąga się od Wysp Azorskich przez centralną część kontynentu aż po Ural. Jedno z centrów tego układu barycznego rozbudowuje się od zachodu nad obszarem naszego kraju. Wzrasta ciśnienie, osiągając na zachodzie 1040 hPa, a centrum układu przesuwa się na wschód. Jednocześnie spada gradient baryczny, co oznacza zmniejszenia się prędkości i porywistości wiatru, nadal z kierunków północnych. Mimo mniejszej jego prędkości, będzie jednak obniżał temperaturę odczuwalną o klika stopni. Na termometrach odnotujemy w dzień od -5°C na Podkarpaciu do +2°C na Pomorzu. Przeważać będzie umiarkowane i duże zachmurzenie z przejaśnieniami, na południu można oczekiwać słabych opadów śniegu. To właśnie zachmurzenie, głównie podinwersyjne powoduje, że amplituda temperatury dzień/noc nie przekracza kilku stopni Celsjusza. Nie potwierdziły się wczorajsze medialne zapowiedzi, że minionej nocy temperatura może spaść do -15°C.

Na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl widzimy przesuwająca się nad Niemcami strefę zachmurzenia frontu okluzji ciepłej, który rozmywać się będzie w polu wysokiego ciśnienia. Podobny obraz przedstawiają zobrazowania radarowe Eumetnet: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Nasze prognostyczne mapy zachmurzenia przez chmury różnych pięter pokazują sekwencje wzrostu zachmurzenia, najpierw przez chmury piętra wysokiego Cirrus, Cirrostratus, następnie średniego Altostratus i niskiego Cumulus, Stratocumulus. Strefę opadów z tego frontu możemy obserwować także na danych DWD www.dwd.de/DE/Home/home_node.html w opcji Niederschlagsradar. Związane z tym frontem słabe opady śniegu, postępujące od zachodu zanotujemy u nas jutro.

Najbliższe dni upłyną pod znakiem wysokiego ciśnienia, z dużym lub umiarkowanych zachmurzeniem z możliwością słabych opadów śniegu i temperaturą nieco poniżej zera, wzrastającą do środy w okolice zera, w drugiej połowie tygodnia znaczniejsze spadki temperatury w nocy. Słaby wiatr i dolne inwersje termiczne nie będą sprzyjać dobrej jakości powietrza którym oddychamy.

Ryszard Klejnowski

5 luty, niedziela, 36 dzień 2023 roku; 7:30

Udostępnij artykuł