Komentarz synoptyka: 2023-02-06

W niedzielę zakończył się na chwilę okres z dynamiczną pogodą, którą kształtowały wędrujące głębokie niże znad Atlantyku. Teraz przed nami kilka dni spokoju z umiarkowanym i silnym mrozem głównie na południu kraju, oraz z większą ilością słońca zmiennym zachmurzeniem a tak, że z przelotnymi słabymi opadami śniegu. W nocy z soboty na niedzielę i niedzielę znad obszaru Irlandii przez Wyspy Brytyjskie i dalej na północny wschód rozpoczął wędrówkę silny układ wysokiego ciśnienia 1047 hPa, którego ośrodki rozbudowały się również nad obszarem zachodniej części Polski. Ośrodek, który ulokowany jest od niedzieli nad obszarem zachodni Polski. Powoli się umacnia, w południowo zachodniej, oraz centralnej części kraju stacje synoptyczne odnotowują wysokie wartości ciśnienia rzędu 1040-1042 hPa, ośrodek powoli przemieszcza się nad wschodnią część Polski.


Spoglądając na mapy analityczne poziomu 700 hPa, dokładniej na ułożenie izohips oraz kierunku i prędkości wiatru widać, że występuje adwekcja (napływ) chłodnych mas powietrza polarnomorskiego znad północno zachodniej części Europy o uśrednionej prędkości od 35 do 45 km/h. W ciągu dnia na wschodzie, w centrum i południu niewielkie rozpogodzenia. Na południowym zachodzie lokalnie bezchmurnie. Na północy i północnym – wschodzie strefa rozmywającego się frontu okluzji, zachmurzenie duże do całkowitego oraz słabe opady śniegu. Wiatr na wschodzie i północnym – wschodzie słaby z kierunku północno – zachodniego 10-20 km/h, na pozostałym obszarze zmienny okresami z kierunku północnego i północno – wschodniego 5-15 km/h. Temperatura maksymalna od -2/0 stopni, na południowym wschodzie do 2 stopni Celsjusza na północnym zachodzie.


Na obecnych zobrazowaniach satelitarnych w paśmie podczerwieni, dobrze widoczna jest nad Morzem Bałtyckim strefa zokludowanego frontu atmosferycznego, który obecnie jest w fazie frontolizy, czyli rozmywania/zanikania. www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html . W strefie rozmywającego się frontu atmosferycznego od rana do południa dominować będzie zachmurzenie , piętra średniego oraz niskiego. Wielkość zachmurzenia SCT-3/8-4/8 umiarkowane przez chmury piętra średniego typu Stratocumulus, oraz całkowite przez chmury piętra niskiego Stratus BKN-5/8-7/8 i tu możliwe słabe przelotne opady śniegu. Na północnym zachodzie zachmurzenie duże i całkowitego BKN-5/8-7/8, OVC-8/8 przez chmury piętra średniego typu Altocumulus, Altostratus oraz niskiego Stratus. W pasie Polski południowo zachodniej środkowej, wschodniej oraz północno wschodniej przeważać będzie czyste niebo na ogół pozbawione chmur. W części południowej i południowo wschodniej, zachmurzenie całkowite OVC-8/8 przez chmury typu Stratocumulus. Po południu i wieczorem frontu przemieści się bardziej na południowy wschód kraju.

W kolejnych dniach należy spodziewać się przede wszystkim wysokiego ciśnienia, zmiennego zachmurzenia, jak i również słabych przelotnych opadów śniegu. W ciągu dnia temperatura wzrastać będzie do zera stopni Celsjusza głównie na północy kraju, nocami będzie spadać mocno w dół, i minimalnie wyniesie na krańcach południowych i południowo wschodnich kraju, do -10/14 stopni lokalnie do -15/-17 stopni Celsjusza. W pozostałej części Polski temperatura minimalna wyniesie do -8/-4 stopnie, w strefie nadmorskiej do -3 do 1 stopnia Celsjusza.

WYJAŚNIENIE: Wyznaczanie prędkości i kierunku adwekcji mas powietrza wylicza się w obecnym przejściowym okresie z poziomu 700 hPa ok. 3 km n. p. m. ) zależnie od poziomu przegrzania. Z kolei rodzaj adwekcji z baroklinowości. Co to baroklinowość po krótce można przeczytać tu: lowcyburz.pl/slownik-skywarn-polska/baroklinowosc/

Dawid Gackowski, 6 lutego 2023; 04:27

Udostępnij artykuł