Komentarz synoptyka: 2023-02-11

Weekend upłynie nam pod znakiem dynamicznie zmiennej pogody; dzisiaj w miarę jak na luty ciepłej i wilgotnej, jutro znacznie chłodniejszej, wręcz miejscami mroźnej, na ogół bez opadów. Od poniedziałku ponownie cieplej, aż do polowy tygodnia, kolejne ochłodzenie, a następny weekend z temperaturą rzędu +10°C. Można spytać, gdzie te lutowe mrozy poniżej 20°C i kopne śniegi? – czyżby już straciło na aktualności ludowe porzekadło – Idzie luty, podkuj buty? Dzisiaj znaczny kontrast temperatury – 2-3°C na Podkarpaciu, 3-6°C w centrum i 7-8°C na Pomorzu Zachodnim.

Dynamicznie zmienna pogoda związana jest z aktywnym niżem, który przemieszcza się znad Zatoki Botnickiej na wschód , nad Rosję, a szeroka strefa frontowa z niewielkimi opadami wędruje na południe kraju. Jej aktualne położenie możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/pl/infraPolair i zobrazowaniach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Za frontem rozbudowuje się klin wyżowy, a duży gradient ciśnienia między ustępującym niżem a wyżem znad zachodniej Europy powoduje wzrost prędkości i porywistości wiatru do 50-70 km/h, w górach i nad morzem do 70 -90 km/h. Zwróćmy uwagę na szybkie zmiany ciśnienia rzędu 20 hPa w ciągu kilkunastu godzin, ilustrują to dobrze nasze meteorogramy, na których możemy również zauważyć, jak silny wiatr obniża temperaturę odczuwalną. Miejmy to na uwadze planując weekendowy wypoczynek (w Mazowieckiem – ferie zimowe).

Dynamice procesów sprzyja przebiegająca nad nami południkowa (z N na S) gałąź prądu strumieniowego o prędkości rzędu 250 km/h awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ .

W środkowej troposferze, na poziomie 500 hPa układem sterującym procesami w naszym regionie jest wyż nad Wyspami Brytyjskimi, przemieszczający się na wschód. Towarzyszą mu dwie górne zatoki w polu geopotencjału, jedna znad Morza Barentsa sięgająca Turcji (z nią związane są zimowe warunki w rejonie katastrofalnego trzęsienia ziemi) i druga znad Grenlandii i Labradoru. Tworzą one konfigurację układu Ω, wielokrotnie omawianego w naszych komentarzach. Jak możemy obserwować na mapach prognostycznych ECMWF, po wschodniej stronie układu napływać będzie chłodniejsze powietrze z kierunków północnych nad zachód kraju napłynie cieplejsza masa powietrza polarnego morskiego: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202302110000&projection=opencharts_europe&valid_time=202302110000 .

Głośno w mediach było o chińskim balonie nad USA. Warto zwrócić uwagę, ja słaby i zmienny jest wiatr w stratosferze na wysokościach 20 – 30 km, gdzie ciśnienia jest od 30 do 100 razy mniejsze niż przy podłożu: weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=naconf&TYPE=PDF%3ASTUVE10&YEAR=2023&MONTH=02&FROM=1100&TO=1100&STNM=74794 .

Ryszard Klejnowski

11 lutego, sobota, 42 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł