Komentarz synoptyka: 2023-02-12

Chociaż domowe barometry (zwykle aneroidy) pokazują nadal rosnące ciśnienie, zbliżające się do 1035 hPa a strzałka pokazuje na jego obrzeżach słoneczko lub napis „Pogodnie”, trudno dzisiaj liczyć na słoneczną aurę. Nadal przeważać będzie duże lub umiarkowane zachmurzenie, z możliwymi przejaśnieniami, na ogół bez opadów, z wyjątkiem południowych obszarów kraju Pogodniej będzie we wschodniej części kraju Po nocnych spadkach poniżej zera we wschodnich i północno wschodnich regionach, nadal utrzymywać się będzie w dzień różnica temperatury na obszarze naszego kraju- od 1-3°C na NE do 6-8°C na zachodzie. Na ogół słaby lub umiarkowany wiatr powiewać będzie z kierunków północnych, obniżać może odczuwalną temperaturę o kilka stopni. Może również w połączeniu z inwersją osiadania w wyżu przyczyniać się do wzrostu zanieczyszczeń pyłowych i gazowych w przyziemnych warstwach atmosfery. Rano i w nadchodzącą noc liczne mgły, zamglenia mogą utrzymywać się mogą przez dużą część dnia.

Dominującym nad kontynentem układem barycznym jest wyż znad Wysp Brytyjskich, obejmujący klinem obszar całej Polski. Po jego wschodniej krawędzie napływało chłodne powietrze z północy, stąd nad Suwalszczyzną i Podlasiem wystąpiły spadki temperatury poniżej zera stopni. Od zachodu napływa natomiast cieplejsza masa powietrza polarnego morskiego. Trajektorie napływu – linie prądu mas o różnych właściwościach można śledzić na prognostycznych mapkach modelu UM – temperatura i linie prądu, a w skali globalnej na: wetter3.de/trajektorien_dt.html po wpisaniu w rubryce „Zielort” „Warschau”. Mapy te pokazują, jak znaczne odległości pokonują „cząstki” powietrza w ciągu kilku dni i jak złożone są ich trajektorie uwarunkowane dynamicznymi zmianami układów barycznych na różnych poziomach w troposferze.

Zdjęcia satelitarne pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair pokazują, jak układy niżowe i fronty nad północnym Atlantykiem opływają antycyklonalnie wspomniany wyż sięgający poziomu 200 hPa (11 -11,5 km). We wczorajszym komentarzu opisywałem, jak wyż ten, wraz z rozbudowującymi się na południe zatokami niżów – znad Morza Barentsa na wschodzie i Grenlandii na zachodzie tworzą układ przypominający grecką literę Ω. Po wschodniej krawędzi układu napływa w górnej zatoce chłodne powietrza pochodzenia arktycznego, docierając do Morza Śródziemnego i Turcji, utrudniając akcje ratownicze po trzęsieniu ziemi. Natomiast po zachodniej krawędzi układu przenoszone jest ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, docierające do północnych regionów Półwyspu Skandynawskiego. Stąd na przykład w Tromso na najbliższe dni prognozowana jest temperatura rzędu +3/+6°C. Proces rozwoju układu na najbliższe dni ilustrują prognostyczne mapy ECMWF poziomu 500 hPa i 850 hPa (temperatura): charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202302120000&projection=opencharts_europe&valid_time=202302120600 .

Ryszard Klejnowski

12 lutego, niedziela, 43 dzień 2023 roku; 7:30Udostępnij artykuł