Komentarz synoptyka: 2023-02-13

W dalszym ciągu pozostajemy w zasięgu rozległego i silnego układu wysokiego ciśnienia, którego ośrodek 1041 hPa ulokowany jest na pograniczu trzech Państw: Niemiec, Austrii oraz Czech. W jego polu utworzył się kolejny ośrodek 1036 hPa, które ulokowany jest nad południową częścią Hiszpanii. wetter3.de/Fax/00_UKMet_Boden+00.gif . Taka sytuacja na ogół powinna dawać stabilną aurę z dużą ilością słońca w dzień a w nocy obraz gwieździstego nieba, w rzeczywistości niestety jest, odwrotnie dominować będzie zachmurzenie duże i całkowite za sprawą dużej ilości wilgoci w powietrzu i tu mamy do czynienia z klasycznym tak zwanym ,,zgniłym wyżem” do tego na zachodzie, południowym zachodzie i południu kraju pojawią się przelotne opady deszczu. Na obszarze kraju zachmurzenie duże, miejscami niskie chmury Stratus, do tego miejscami zamglenia, lokalnie mgły do tego miejscami głównie na zachodzie, południowym zachodzie i południu kraju występować będą słabe opady deszczu lub mżawki. Wiatr z kierunku zachodniego, do 20 - 30 km/h, w strefie nadmorskiej porywy osiągać do 50 - 60 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 2°C na wschodzie do 8°C na południowym – zachodzie kraju.


Nadal warunki pogodowe nad znacznym obszarem Europy kształtuje wyżej wspomniany układ wysokiego ciśnienia, znad obszaru Niemiec, który jest widoczny nie tylko na mapach analitycznych na poziomie morza, ale także na górnych poziomach izobarycznych od 1,5 km do 11 km n.p.m. w ostatnich dwóch dobach po prawym obrzeżu układu zaciągana była chłodna masa powietrza arktycznego o cechach morskich znad północnej części Europy. Przyczyniło się do spadku temperatury kilka stopni poniżej zera we wschodniej centralnej części kraju. Wraz z przemieszczeniem się wyżu na wschód z lekkim odchyleniem na południe, nastąpiła zmiana kierunku adwekcji mas powietrza z północnej na północno – zachodnią o prędkości od 40 do 50 km/h, od wczorajszego wieczora nad obszar Polski napływa, ciepła masa powietrza polarnomorskiego co widać, na pomiarach temperatury maksymalnej w dniu 12.02 gdzie na stacji synoptycznej we Wrocławiu zanotowano 9,3 stopnia Celsjusza.


W ciągu najbliższych kilku dniach nadal pozostawać będziemy w zasięgu rozległego układu wysokiego ciśnienia znad zachodniej części Europy. Warunki za oknem nadal nie będą rozpieszczać, mimo że opady przez nasz model UM jak i inne nie są prognozowane to za sprawą cieplej i wilgotnej masy powietrza, na niebie dominować będzie zachmurzenie głównie piętra niskiego Stratus w stopniu dużym i całkowitym, dodatkowo występować będą miejscami mgły I zamglenia ograniczające widzialność do kilkuset metrów. Mapy prognostyczne topografii barycznej wybranych poziomów dostępne są pod adresem: www.estofex.org/modelmaps/browse_gfs.php , a także prognozy innych parametrów meteorologicznych: mapy.meteo.pl/ oraz meteologix.com/pl


Dawid Gackowski, 13 lutego 2023; 06:57

Udostępnij artykuł