Komentarz synoptyka: 2023-02-14

Barycznie bez większych zmian, nadal pozostajemy po wschodniej, chłodnej stronie bardzo dobrze rozbudowanego wyżu, którego centrum z ciśnieniem 1041 hPa lokuje się nad Dolną Austrią, a swoim klinem wychodzącym prosto na północ, wzdłuż dziesiątego południka sięga aż po środkowe akweny Morza Norweskiego (analiza UKMET z godziny 00 UTC www1.wetter3.de/archiv_ukmet_dt.html ). Natomiast pogodowo nieznaczna poprawa, polegająca na ustąpieniu słabych, ale uciążliwych opadów, zarówno mżawki oraz słabego deszczu, które w dniu wczorajszym przez niemal cały dzień utrzymywały się w dzielnicach środkowych oraz na południu i południowym wschodzie, a nocą stopniowo słabły i zanikały. Nad ranem słaby deszcz jeszcze występował w Bieszczadach. Natomiast nadal utrzymują się podinwersyjne chmury, głównie warstwowo kłębiaste (Sc), ograniczone występowaniem silnej inwersji na poziomie około 900 - 1200 metrów, wyżej bez istotnego zachmurzenia, przy wilgotności względnej zaledwie około 10% sięgającej do 6 km (weather.uwyo.edu/upperair/europe.html ). Tylko w stosunkowo wąskim pasie wychodzącym znad Obwodu Kaliningradzkiego aż po Beskidy Zachodnie, a dalej po zachodnią Słowację wyraźnie grubsze zachmurzenie w strefie mało aktywnego frontu ciepłego, lokującego się po wschodniej stronie wspomnianego klina, a wychodzącego od północnej Skandynawii nad kraje bałtyckie (pl.sat24.com/pl/eu/km ).

Według naszego modelu w ciągu dzisiejszego dnia nadal rozkład ciśnienia nie ulegnie istotnej zmianie. Wciąż na pograniczu niemiecko-polskim utrzymywać się będzie ośrodek wyżowy, my pozostawać będziemy po jego wschodniej stronie, przy północno zachodnim napływie wilgotnego i umiarkowanie ciepłego powietrza. Nadal utrzymywać się będzie podinwersyjne zachmurzenie warstwowo kłębiaste (Sc). Lokalnie, na południowym wschodzie może pokropić drobny deszcz, a w Karpatach drobny śnieg. Po stosunkowo ciepłej nocy z temperaturą od około 2 do 4 stopni nad ranem, w ciągu dnia wzrośnie od paru do kilku stopni. Według naszego modelu w najcieplejszej porze dnia, w pasie zachodnim od Niziny Szczecińskiej po cały Śląsk od 6-ciu do 8-miu stopni, mniej więcej na tym samym poziomie w pasie od Żuław po całe Mazowsze. Na pozostałym obszarze kraju wyraźnie chłodniej, tutaj tylko 2, 4 stopnie, w wyższych partiach Karpat około zera lub na małym minusie. Wiatr nadal północno zachodni, a przy stosunkowo niewielkim gradiencie barycznym słaby i umiarkowany, tylko w dzielnicach wschodnich umiarkowany i jeszcze dość silny, w porywach do 12, 13 m/s.

To w dzień, a w nocy postępować będzie istotna przebudowa pola ciśnienia, poprzez przesuwanie się w kierunku południowo wschodnim, słabnącego ośrodka wyżowego, generująca zmianę kierunku wiatru z północno zachodniego, przez południowo zachodni, po południowy i południowo wschodni. Znajdziemy się w obszarze słabo gradientowym, różnica ciśnienia sięgnie zaledwie 2 , 3 hPa, a to przy dużej wilgotności powietrza i słabym wietrze lub wręcz jego braku, formować się będzie mgła oraz niskie chmury Stratus. Głównie w dzielnicach północnych, a lokalnie także w dzielnicach centralnych, dokąd nadal napływać będzie wilgotne powietrze zaciągane od północnego zachodu. Natomiast na rozległym południowym zachodzie i południu, dokąd napływać będzie zdecydowanie suchsze powietrze znad Czech i Słowacji, mgieł i niskich chmur Stratus nie będzie.

W ciągu jutrzejszego dnia, kontynuowany będzie proces przesuwania się nad Ukrainę słabnącego ośrodka wyżowego. Ciśnienie będzie stopniowo się obniżało i nadal utrzymywać się będzie słaby wiatr, w ciągu dnia przechodzący na południowy. Znad Czech i Słowacji napływać będzie suche powietrze, a po stronie zawietrznej zaistnieją warunki sprzyjające zjawiskom fenowym. W obszarach górskich, zwłaszcza w Sudetach z wyjątkiem Karkonoszy oraz w Beskidach Zachodnich spodziewany jest wzrost prędkości wiatru, w porywach dochodzącego do 20, 25 m/s. Niemal równocześnie, po zawietrznej stronie gór, postępować będą rozpogodzenia rozprzestrzeniające się w kierunku północnym. Zatem, czeka nas zmiana warunków pogodowych, według naszego modelu tylko w dzielnicach południowych, na pozostałym obszarze kraju wciąż utrzymywać się będą chmury piętra niskiego. Tam gdzie się rozpogodzi temperatura maksymalna sięgnie 10-ciu stopni, a może i o stopień więcej, natomiast na pozostałym obszarze, pod niskim zachmurzeniem na małym plusie.


Ryszard Olędzki,

14 lutego 2023r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł