Komentarz synoptyka: 2023-02-15

Nocą rozpoczęła się zapowiadana przebudowa pola ciśnienia, poprzez przesuwanie się rozległego i dobrze rozbudowanego wyżu, obejmującego swym zasięgiem niemal cały kontynent europejski, od Skandynawii i północno zachodniej Rosji po Morze Śródziemne, a także północną Afrykę na południu. Główny jego ośrodek z ciśnieniem 1038 hPa, o północy lokował się nad Dolną Austrią (analiza synoptyczna UKMET z godziny 00 UTC www1.wetter3.de/archiv_ukmet_dt.html ). Z kolei oś bardzo dobrze rozbudowanego jego klina, wychodzącego w kierunku północnym przesunęła się na wschód i lokuje się nad zachodnią Rosją, poprzez jej Wielkie Jeziora, po Morze Białe i dalej wychodzi nad Morze Barentsa. Natomiast w swobodnej troposferze oś górnego klina, jest nieco przesunięta na zachód, na rubież Algieria, Skandynawia, Przylądek Północny i dalej w stronę bieguna. My, z wtórnym jego ośrodkiem nad Lubelszczyzną z przyległościami, pozostajemy, w obszarze słabo gradientowym.

W stosunkowo cienkiej, przyziemnej warstwie powietrza, mamy adwekcję południową nad dzielnicami zachodnimi i zachodnią na pozostałym obszarze kraju. Natomiast w swobodnej troposferze wciąż utrzymuje się adwekcja północna, co doskonale widoczne jest na satelitarnych obrazach zachmurzenia, np. www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html . Przy słabym wietrze, a także przy jego braku i dużej wilgotności względnej, utrzymują się podinwersyjne chmury Stratus, a miejscami na zachodzie, zwłaszcza w obszarach dużych rozpogodzeń i znacznych spadkach temperatury poniżej zera, mgły radiacyjne, ograniczające widzialność do kilkuset metrów. Na pozostałym obszarze kraju, pod zwartym zachmurzeniem, temperatura wyraźnie powyżej zera.

W ciągu dnia słabnący wyż będzie stopniowo przesuwał się na wschód i coraz szerzej otwierać się będzie przestrzeń dla adwekcji południowej. Znad Czech i Słowacji napływać będzie suche powietrze, a po stronie zawietrznej zaistnieją warunki sprzyjające zjawiskom fenowym. W obszarach górskich, zwłaszcza w Sudetach z wyjątkiem Karkonoszy oraz w Beskidach Zachodnich spodziewany jest wzrost prędkości wiatru, w porywach dochodzącego do 20, 23 m/s. Natomiast po zawietrznej stronie gór, postępować będą rozpogodzenia rozprzestrzeniające się w kierunku północnym, u schyłku dnia osiągające rubież: Ziemia Lubuska, Wielkopolska, Małopolska i Podkarpacie. Na pozostałym obszarze kraju, utrzyma się tzw. ”kompleks pogody dnia ubiegłego” z dominacją bezopadowego zachmurzenia podinwersyjnego, St i Sc. Tam gdzie się rozpogodzi temperatura maksymalna sięgnie 10-ciu stopni, a na Dolnym Śląsku, Łużycach i Ziemi Lubuskiej, lokalnie może nawet 12 stopni. Z kolei na pozostałym obszarze przeważnie około 8, 6 stopni, najchłodniej, bo zaledwie 2, 4 stopnie będzie na krańcach wschodnich. Ciśnienie będzie stopniowo się obniżało i nadal utrzymywać się będzie słaby wiatr, w ciągu dnia już w całym kraju przechodzący na południowy.

Nocą, proces przebudowy pola ciśnienia i geopotencjału będzie kontynuowany, znad Niemiec nasuwać się będzie pogłębiająca się zatoka niżowa, ale warunki pogodowe nie ulegną istotnej zmianie. Tam gdzie utrzyma się bezchmurne niebo temperatura przejdzie wyraźnie poniżej zera, a tam gdzie utrzyma się wspomniane niskie zachmurzenie, pozostanie na małym plusie. Wiatr wciąż słaby i umiarkowany, w drugiej połowie nocy, już w tylnej części zatoki, będzie stopniowo zmieniał kierunek z południowego na południowo zachodni.

Jutro, w drugiej połowie dnia spodziewane jest wchodzenie do nas słabych opadów deszczu, w strefie mało aktywnego frontu chłodnego, nocą dość szybko przesuwających na południowy wschód, z tendencją do ich nasilania się. Za frontem napłynie świeża masa powietrza polarnego o znacznym potencjale chwiejności, w którym z powodzeniem rozwijać się będą zjawiska konwekcyjne, aż do występowania przelotnych opadów deszczu, a na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem.

W tych okolicznościach, po zasadniczej przebudowie zarówno pola ciśnienia jak i pola geopotencjału wrócimy do strefowej cyrkulacji.


Ryszard Olędzki,

15 lutego 2023r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł