Komentarz synoptyka: 2023-02-16

UWAGA: OD JUTRA GWAŁTOWNA ZMIANA POGODY

Od kilku dni cieszymy się (?!) w miarę stabilna, spokojna aurą typową dla wyżu zimą, a więc z dużym lub umiarkowanym, zmiennym zachmurzeniem, słabymi opadami deszczu lub mżawki, nocnymi spadkami temperatury, mgłą i zamgleniem, lokalnie z rozpogodzeniami. Oczywiście, oczekiwać by można, że zimą w wyżu zapanuje bezchmurna, pogodna i mroźna aura, lecz tym razem mieliśmy do czynienia z tak zwanym „zgniłym” wyżem, w którym dominowało ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie.

Jeszcze dzisiaj zapanuje u nas podobny typ pogody, po nocnych spadkach temperatury w okolice 0°C i licznymi mgłami i zamgleniami, przeważać będzie umiarkowane lub duże zachmurzenie z możliwymi słabymi opadami deszczu lub mżawki, głównie w północnej połowie kraju, w południowej pogodniej, z przejaśnieniami, bez opadów. Temperatura w dzień osiągnie 2-4°C na północnym wschodzie do 10-12°C na południowym zachodzie. Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z południowego zachodu, ciśnienie powoli będzie spadać.

Jutro i w sobotę czeka nas GWAŁTOWNA ZMIANA POGODY, z wiatrem o porywach na północy powyżej 100 km/h i sztormem na Bałtyku oraz intensywnymi opadami deszczu, na pozostałym obszarze porywy do 70-90 km/h, również z opadami. Nadal bardzo ciepło, jak na połowę lutego, niemal wszędzie temperatura rzędu 10-12°C. Dopiero od poniedziałku możemy liczyć na zmniejszenie dynamiki procesów i uspokojenie pogody, chociaż nadal pozostaniem w strefie silnego strumienia zachodniego.

Jeszcze dzisiaj południowa połowa kraju pozostawać będzie w strefie wysokiego ciśnienia znad południowej części kontynentu. Od północnego zachodu nadciąga nad kontynent strefa północnoatlantyckich niżów z układami frontów, dobrze widoczna na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair . Już dzisiaj zatoka niżu znad Morza Norweskiego po południu strefa frontowa z opadami deszczu nadciągnie od północnego zachodu nad nasz kraj. W południowej strefie niżu „Norweskiego” uformuje się mezoskalowy, aktywny niż, który przemieści się znad cieśnin duńskich nad Bałtyk. W nocy i jutro związane z nim będą gwałtowne zjawiskami, opisane w poprzednim akapicie obejmą obszar całego kraju. Opady na froncie możemy również obserwować na zobrazowaniach radarowych nad zachodnią Europą: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ , gdy dotrą do naszych granic zobaczymy je również na zobrazowaniach z system POLRAD.

Charakterystyczną cechą szybkiego przemieszczania się stref opadów są na naszych co sześciogodzinnych mapkach prognostycznych wydłużone „smugi” ilustrujące odległość, jaką w ciągu trzech godzin przebyła dana „komórka opadowa”. Jutro i w sobotę należy spodziewać się również gwałtownego spadku ciśnienia, co może niekorzystnie wpływać na samopoczucie meteoropatów.

Planując już dzisiaj weekendowe i związane z feriami szkolnymi wyjazdy, weźmy pod uwagę prognozy i ostrzeżenia, których z pewnością nie zabraknie w mediach, korzystajmy też z naszych ciągle uaktualnianych prognozach. Szczególną uwagę należy zwrócić na wiatr, który może wyrządzić znaczne straty w infrastrukturze i na drogach a także uszkadzać zaparkowane pod drzewami samochody.

Ryszard Klejnowski

16 lutego, czwartek, 47 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł