Komentarz synoptyka: 2023-02-17

UWAGA: SILNY I PORYWISTY WIATR, W PORYWACH POWYŻEJ 100 km/h NA WYBRZEŻU I W GÓRACH

Zgodnie z wczorajszą prognozą i komentarzem rozpoczynający się weekend nie będzie sprzyjał spędzaniu wolnego czasu w plenerze. Z głębokim, aktywnym niżem znad Skandynawii i jego układem frontów związany będzie silny i porywisty wiatr, osiągający w porywach na Wybrzeżu prędkość 100 -120 km/h, podobnie w górach, gdzie porywy mogą osiągnąć 140 km/h; na pozostałym obszarze nieco mniejsza jego porywistość – 60 -80 km/h Frontom towarzyszyć będą opady deszczu, na północnym wschodzie i w górach deszczu ze śniegiem. Temperatura nadal wysoka jak na druga połowę lutego 2-4°C na północnym wschodzie i w górach, 6-10°C na pozostałym obszarze kraju. Silny wiatr, początkowo południowo zachodni, skręcający za frontem na zachodni, obniżać będzie o kilka stopni temperaturę odczuwalną a znaczny spadek ciśnienia o około 20 hPa w ciągu doby może powodować dyskomfort środowiskowy u meteoropatów.

Jeszcze tylko początkowo południową połowę kraju obejmować będzie klin wyżu znad południa kontynentu, tam tez możliwe krótkotrwałe przejaśnienia. Szybko jednak nasuwać się będzie od północnego wschodu zatoka głębokiego i aktywnego niżu znad Cieśnin Duńskich nad Bałtyk. Wzrastać będzie gradient ciśnienia i związania z im prędkość i porywistość wiatru. Przemieszczanie się i ewolucję układu oraz związanych z nim frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/km i zobrazowaniach radarowych Eumetnet: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ , bardziej szczegółowo nad naszym krajem na awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Dynamikę procesów w tym regionie napędza południkowa gałąź prądu strumieniowego o prędkości w osi rzędu 250-290 km/h, co prognozują mapy SWC dla lotnictwa awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ .

Zgodnie z naszym modelem strefa najsilniejszego, porywistego wiatru wkroczy od północnego zachodu w godzinach przedpołudniowych i przetaczać się będzie na wschód również nocą i jutro. Jutro też kolejna strefa porywistego wiatru wkroczy od południowego zachodu, z nią związane będą jutro szczególne silne, do 120-140 km/h porywy w Sudetach i Karpatach. Na prognostycznych mapkach opadów zwracają uwagę wyciągnięte z kierunkiem wiatru smugi, świadczące jak długą drogę przebyła wciągu 3 godzin dana „komórka” opadowa, świadcząc o dużej dynamice procesów. W niedzielę również przewaga dużego zachmurzenie z przelotnymi opadami, jednak ze słabszym wiatrem.

Planując już dzisiaj weekendowe i związane z feriami szkolnymi wyjazdy, weźmy pod uwagę prognozy i ostrzeżenia, których z pewnością nie zabraknie w mediach, korzystajmy też z naszych ciągle uaktualnianych prognozach. Szczególną uwagę należy zwrócić na wiatr, który może wyrządzić znaczne straty w infrastrukturze i na drogach a także uszkadzać zaparkowane pod drzewami samochody. Zwróćmy uwagę że najsilniejsze porywy w niektórych regionach mogą wystąpić w nocy, gdy się ich po w miarę spokojnym dniu nie spodziewaliśmy.

Ryszard Klejnowski

17 lutego, piątek, 46 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł