Komentarz synoptyka: 2023-02-18

Zgodnie z poprzednimi wyliczeniami naszego modelu UM oraz innymi modelami prognostycznymi, które dość dokładnie przewidziały trajektorię „nurkującego” głębokiego układu niskiego ciśnienia, który od piątku przemieszczał się znad Morza Norweskiego nad Półwysep Skandynawski i dalej nad Centralny Bałtyk, Estonię i Łotwę. Już od godzin wieczornych na północy kraju notowane były silne porywy wiatru m.in. Rozewie 125 km/h, Darłowo 116 km/h, Łeba 105 km/h, Karżniczka 103 km/h, nad obszarem górskim porywy maksymalne osiągnęły na Śnieżce 178 km/h. Nad pozostałą częścią porywy w nocy i do chwili obecnej osiągają do 70 – 80 km/h, miejscami do 90 km/h. hydro.imgw.pl/#map/19.5,51.5,7,true,false,false,true,false,false,-
Dziś kontynuacja wietrznej pogody, choć porywy będą powoli słabnąć, ponadto w południowo-zachodniej części kraju zachmurzenie będzie duże i całkowite z opadami deszczu i deszczu przelotnego, miejscami opady umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, bez opadów, jedynie na północnym wschodzie możliwe słabe opady deszczu przelotnego. Wiatr z kierunku północno-zachodniego i zachodniego, na przeważającym obszarze o średniej prędkości od 40 do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, jedynie na południu i zachodzie słabszy, od 20 do 30 km/h w porywach od 55 do 60 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 6 stopni na krańcach południowych, 8 stopni na przeważającym obszarze, do 10 stopni Celsjusza w części zachodniej i południowo zachodniej kraju.
Polska w dalszym ciągu pozostaje w zasięgu bardzo aktywnego układu niskiego ciśnienia, którego centrum 980 hPa znajduje się nad środkowym Bałtykiem . Niż znajduje się w fazie maksymalnej głębokości. Z zachodu na wschód przemieszcza się układ okludujących frontów atmosferycznych. wetter3.de/Archiv/UKMet/23021800_UKMet_Analyse.gif fronty atmosferyczne, związane z niżem znad Bałtyku, opuściły już nasz kraj, ale na południu Polski zaznaczy się wpływ kolejnego frontu. Układ niżowy jest w ostatnim stadium rozwoju, i powoli będzie, się wypełniał a ciśnienie w jego centrum będzie, wzrastać. Nad Polską w dalszym ciągu występuje duży gradient ciśnienia między niżem z ośrodkiem nad Bałtykiem a układem znad zachodniej części Europy około 50 hPa co powoduje nadal generowanie silnych porywów wiatru.
W niedzielę nadal dominować na niebie będzie duże i całkowite zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu, ale za to ze znacznie słabszymi porywami wiatru. Według obecnych prognoz naszego modelu UM ponownie silnych porywów wiatru należy się spodziewać już w najbliższy poniedziałek. Ponownie prognozowane są silne i bardzo silne porywy wiatru do 70 – 80 km/h, w głębi lądu, na Bałtyku do 100 – 110 km/h, i sztorm.

Dawid Gackowski, 18 lutego 2023; 05:40

Udostępnij artykuł