Komentarz synoptyka: 2023-02-20

Po przejściowym, bardzo krótko trwającym uspokojeniu w atmosferze, bo zaledwie tylko w niedzielę i minionej nocy, dzisiaj czeka nas ponownie znaczne ożywienie spowodowane przemieszczaniem się głębokiego niżu atlantyckiego WILLY z ciśnieniem 962 hPa, który w nocy opuścił Islandię i przez Morze Norweskie kieruje się nad Skandynawię, ale jego zatoka z okludującymi się frontami znacznie go wyprzedza (analiza synoptyczna UKMET z godziny 00 UTC www1.wetter3.de/archiv_ukmet_dt.html ). Już od godzin przedpołudniowych, wraz z wejściem wspomnianej zatoki i przesuwania się jej na wschód, spodziewany jest wzrost prędkości wiatru zachodniego, nad południowym Bałtykiem i naszym wybrzeżem w porywach dochodzącego do 90-110 km/h, nad lądem nieco słabszego około 70, 90 km/h, tym razem w górach jeszcze słabszy, tylko 50, 60 km/h. Nocą, kiedy to niż wypełniający się zimnym powietrzem opuszczać będzie Bałtyk i wchodzić nad Zatokę Ryską, nad morzem i wybrzeżem wyraźnie słabnący, tylko na Dolnym Śląsku i w pasie od Wielkopolski po Lubelszczyznę nadal dochodzący do 70, 90 km/h, wyraźnie słabnący dopiero w drugiej połowie nocy, na przełomie dnia i nocy przeważnie 50, 60 km/h. Jutro, w tylnej części niżu kierującego się na południowy wschód (pogranicze Białorusi i Rosji), wiejący już od północnego zachodu, mocniej powieje w pasie od Ziemi Łódzkiej, około 60, 70 km/h, po Lubelszczyznę od około 70 do 90 km/h. Nocą wraz ze zmniejszaniem się gradientu barycznego dalej słabnący.

Mamy pochmurny poranek, na wschodzie kraju miejscami prószy mokry śnieg z chmur wyrwanych przez prąd strumieniowy ze struktur zachmurzenia frontu starej okluzji. Natomiast na północnym zachodzie występują słabe opady deszczu, w strefie aktywnego frontu ciepłego z grubym zachmurzeniem sięgającym tropopauzy, co doskonale odzwierciedlone jest na satelitarnych obrazach zachmurzenia i opadów (pl.sat24.com/pl/eu/km, pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ).Temperatura przeważnie na małym plusie, a na wyniesieniach terenowych naszych wyżyn i na Suwalszczyźnie na małym minusie, w górach mróz, na Śnieżce -5 stopni, a na Kasprowym Wierchu -11 stopni. Wiatr z sektora południowo zachodniego, przeważnie słaby i umiarkowany.

W ciągu dnia strefa opadów frontowych będzie stopniowo postępowała się na południowy wschód, z tendencją do wychodzenia poza wschodnią granicę we wczesnych godzinach nocnych. Na czole frontu padać będzie mokry śnieg, stopniowo przechodzący w deszcz ze śniegiem, a następnie w deszcz. Natomiast już w godzinach południowych znad Bałtyku nasuwać się będą słabe, miejscami umiarkowane opady deszczu prowadzone przez front chłodny, nocą stopniowo przesuwające się w kierunku południowym , mniej więcej równolegle do naszej granicy państwowej. Znajdziemy się w rozległym wycinku niżu, na wschodzie kraju, jeszcze przed frontem ciepłym temperatura na poziomie 2, 4 stopni. Natomiast pomiędzy tymi frontami, w tzw. ciepłym wycinku zdecydowanie wyższa, aż do około 10-ciu na południowym zachodzie, lokalnie może nawet 11 stopni, przy braku istotnego zachmurzenia.

Nocą frontowe opady nadal powoli przesuwać się będą w kierunku południowym. Za frontem napływać będzie świeże powietrze polarne o znacznym potencjale chwiejności, w którym na północnym wschodzie występować będą przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Jutro słabe opady frontowe, na południowym wschodzie i środkowym południu będą stopniowo zanikały, utrzymując się tylko na południowym zachodzie. Natomiast w tylnej części niżu nadal spodziewane są przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem.


Ryszard Olędzki,

20 lutego 2023r., godz. 7.30

Udostępnij artykuł