Komentarz synoptyka: 2023-02-21

Nadal trwa wielkie wietrzenie w całej troposferze, charakterystyczne dla okresu przechodzenia od ciepłej do chłodnej pory roku oraz od chłodnej do ciepłej pory roku, ale na przełomie drugiej i trzeciej dekady lutego, to rzadkość. Jesteśmy po południowej stronie prądu strumieniowego znad południowego Bałtyku, w którym silny strumień powietrza w warstwie troposfery od około 6 km do około 9 km sięga około 250 km/h (wyniki nocnego sondowania atmosfery z Kowna i Łeby weather.uwyo.edu/upperair/europe.html ). Prędkość wiatru zachodniego w warstwie przyziemnej jest znacznie mniejsza, na Wybrzeżu Gdańskim stacje meteorologiczne IMGW w Łebie i na Helu, a na Podkarpaciu w Rzeszowie nad ranem rejestrowały porywy wiatru sięgające 20 m/s (72 km/h), przy średniej prędkości 15 m/s (54 km/h). Na pozostałym obszarze kraju poza górami wiatr umiarkowany i dość silny w porywach osiągający prędkość przeważnie 10-15 m/s.

Już w ciągu dzisiejszego dnia, w miarę oddalania się aktywnego, ale już dyssypującego ośrodka niżowego znad trójkąta granicznego Rosji, Ukrainy i Białorusi na południowy wschód, wiatr zmieniający kierunek z zachodniego na północno zachodni będzie stopniowo słabł. Najmocniej i najdłużej powieje na środkowym wschodzie oraz na Wybrzeżu Gdańskim, w porywach dochodzący do 60, 80 km/h. Na pozostałym obszarze jeszcze porywisty, ale w porywach dochodzący do 40-50 km/h, wyraźnie słabnący u schyłku dnia i w nocy. W tym samym czasie zmniejszać się będzie gradient baryczny i postępować będzie kompensacja ciśnienia na skutek rozbudowywania się wału wyżowego łączącego wyż znad Morza Śródziemnego z rozbudowującym się wyżem nad północnymi akwenami Morza Grenlandzkiego, kierującego się nad Skandynawię. Taka przebudowa pola ciśnienia spowoduje napływ chłodnego powietrza z północy i nocą temperatura na rozległym północnym wschodzie mniej więcej od Kołobrzegu do Hrubieszowa przejdzie przez zero w dół.

To w nocy, a w ciągu dzisiejszego dnia utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”. Dominować będzie całkowite i duże zachmurzenie piętra niskiego z chmurami warstwowo kłębiastymi na południu i zachodzie kraju i kłębiastymi na wschodzie. Słabe, frontowe opady deszczu utrzymywać się będą na południu kraju z tendencją do słabnięcia i zanikania. Natomiast na rozległym wschodzie kraju, przy napływie znad Bałtyku wilgotnego powietrza polarnego o równowadze chwiejnej, występować będą przelotne, słabe opady deszczu, lokalnie także deszczu ze śniegiem. Po niebywale ciepłej, lutowej nocy z temperaturą około 4 stopni na północnym wschodzie, do 8, 9, a lokalnie nawet 10-ciu stopni na południu (Nowy Sącz 10,2˚C) i w dzielnicach zachodnich, w ciągu dnia już niewiele wzrośnie.

Najbliższa noc przyniesie generalną zmianę warunków pogodowych, a zwłaszcza wyraźne ochłodzenie, spowodowane napływem chłodnego powietrza znad krajów bałtyckich i wschodniego Bałtyku, przy stale rozbudowującym się wspomnianym wale wyżowym wykazującym tendencję do przesuwania się w kierunku wschodnim. Na rozległym północnym wschodzie temperatura zejdzie nieco poniżej zera, a izoterma zero zatrzyma się na rubieży Kołobrzeg – Hrubieszów.

Jutro, już wyraźnie chłodniej w stosunku do dnia dzisiejszego, na północno wschodnich rubieżach (Suwalszczyzna z przyległościami) nasz model prognozuje ujemną temperaturę na małym minusie, a na południowym zachodzie i krańcach zachodnich, gdzie będzie najcieplej 6, 7 stopni. Słabe, a dokładniej symboliczne opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz śniegu już tylko lokalnie w dzielnicach wschodnich. Barycznie będziemy pod wspomnianym wałem wyżowym z niewielkim gradientem barycznym, a u schyłku dnia już pod wpływem szybko rozbudowującego się wyżu nasuwającego się znad Zatoki Botnickiej nad kraje bałtyckie, a w nocy ze środy na czwartek nad Białoruś i północną Ukrainę. Stopniowo zmieniać się będzie kierunek wiatru w prawo, aż do południowo wschodniego w nocy ze środę na czwartek.


Ryszard Olędzki,

21 lutego 2023r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł