Komentarz synoptyka: 2023-02-25

Aura ostatniego lutowego weekendu nie będzie sprzyjała wypoczynkowi na „świeżym powietrzu”, ani też powrotom z ferii i urlopów; w całym kraju należy spodziewać się dużego zachmurzenie, z lokalnymi przejaśnieniami, opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, umiarkowanym lub silnym wiatrem z kierunków północnych. Kompleks tych zjawisk, w połączeniu z ograniczoną widzialnością w opadach oraz zamgleniem i obniżająca się temperaturą powodować będzie trudne warunki dla ruchu drogowego, przede wszystkim śliskość nawierzchni Jak możemy zauważyć na meteorogramach, temperatura odczuwalna może być niższa od ”termometrycznej” o kilka stopni Celsjusza (lub Kelvinów w skali bezwzględnej) W nocy i jutro przeważać będą opady śniegu, stopniowo słabnąc, tylko w górach mogą być obfitsze, a temperatura tak w dzień, jak i w nocy spadnie poniżej 0°C (273,15K).

Dwa układy baryczne kształtować będą dzisiaj i jutro pogodę nad kontynentem i Północnym Atlantykiem, jeden stacjonarny i umacniający się w sobie wyż nad Szkocją i Orkadami, drugi dynamicznie zmienny, przemieszczający się nad Bałtykiem nad kraje bałtyckie i dalej na wschód, nad Rosję. Nad Morzem Śródziemnym dominuje układ niżowy, nie będzie miał jednak wpływu na pogodę w północnej części kontynentu. Ciśnienie w centrum niżu, który zawita w dzień nad Zatokę Gdańską jest rzędu 980 hPa i wzrasta w miarę wypełniania się, w wyżu brytyjskim osiąga 1035 hPa, umacniając się w ciągu kilku dni do 1040 hPa. Od jutra klin tego wyżu obejmować będzie obszar naszego kraju i pozostanie z nami przez blisko tydzień, przynosząc ochłodzenie – rozpogodzenia, nocne spadki temperatury nieco poniżej zera, w dzień niewiele ponad tą wartość.

Aktualne, trudne warunki pogodowe związane są ze strefą frontową niżu, znad Bałtyku. Jej front chłodny przemieścił się w nocy nad naszym krajem, rano będzie jeszcze zaznaczał się na południowym wschodzie, od północnego zachodu nasuwać się będzie front okluzji tego niżu. Aktualne położenie stref zachmurzenia i opadów możemy obserwować na zobrazowaniach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ i zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/pl/infraPolair . Na zdjęciach satelitarnych zauważamy, jak nad północno zachodnią częścią kraju zwija się spirala chmurowa frontu okluzji, wyraźniejsza w opcji KM pl.sat24.com/pl/eu/km . W tylnej części niżu, za frontem chłodnym widoczne są nad Morzem Północnym komórki konwekcyjne, świadczące o napływie chłodnej masy powietrza, w tym przypadku pochodzenia polarnego morskiego, przechodzącego w arktyczne.

Prognostyczne mapy ECMWF dla środkowej troposfery wskazują na znaczną stabilność układu tworzonego przez wyż „brytyjski” i okołobiegunowe niże, a właściwie ich południkowo rozciągnięte zatoki. Istotna dla nas jest zatoka po wschodniej stronie wyżu, która sprowadza na południe, aż po Pireneje chłodne powietrze z północy, podręcznikowy przykład układu Ω, który jak wiemy z doświadczenia nie jest skłonny do szybkich zmian charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202302250000&projection=opencharts_europe&valid_time=202302270000 .

Ryszard Klejnowski

25 lutego, sobota, 56 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł