Komentarz synoptyka: 2023-02-26

Sobota minęła pod znakiem opadów mieszanych od deszczu po śnieg z deszczem i samego śniegu, a tak, że silniejszego wiatru, związane były one z systemem frontów atmosferycznych powiązanych z wędrującym z północnego zachodu na wschód z lekkim odchyleniem na północ Europy niżem o imieniu „YIGIT”, który w nocy przemieścił się nad obszar Rosji. Zmienił się również kierunek adwekcji (napływu) mas powietrza z cieplejszej polarno-morskiej, która napływała z północnego zachodu na masę powietrza arktycznego o cechach morskich z północnego wschodu Europy. Znajdująca się nad obszarem Rosji tylna część układu niskiego ciśnienia z towarzyszącym frontem okluzji tym razem chłodnej zaznaczającym się jeszcze w centrum i na wschodzie kraju. wetter3.de/Archiv/UKMet/23022600_UKMet_Analyse.gif Po zmianie kontynuowana jest i w dalszym ciągu będzie adwekcja północno zachodnia skręcająca na północną, prędkość do 30 km/h, chłodna masa powietrza arktycznego o cechach morskich.

Dziś Polska od zachodu powoli zacznie dostawać się w zasięg klina wyżowego, który związany jest z rozległym i umacniającym się układem wysokiego ciśnienia, którego ośrodek znajduje się nad północną częścią Szkocji. W ciągu dnia na obszarze kraju zachmurzenie będzie umiarkowane z rozpogodzeniami, chwilami wzrastające do dużego ze słabymi, przelotnymi opadami śniegu. W godzinach popołudniowych na północy kraju możliwe lokalne, umiarkowane opady śniegu lub krupy śnieżnej. Temperatura maksymalna wyniesie od 0 stopni do 2 stopni Celsjusza. Wiatr słaby do umiarkowanego z kierunku północnego, o średniej prędkości od 15 do 25 km/h, w porywach do 35 do 40 km/h, nad Zatoką Gdańską do 50 km/h w ciągu dnia słabnący.

W ciągu najbliższych +120 godzin (5 dni) ciśnienie w centrum wyżu nad zachodnią Europą wzrośnie od 1039 do 1045 hPa, a w osi klina, który obejmować będzie kraje zachodnie oraz Polskę ciśnienie oscylować będzie na poziomie od 1028 do 1032 hPa. Przed nami ochłodzenie do tego dominujące rozpogodzenia, nocami temperatura spadać będzie kilka stopni poniżej zera, w ciągu dnia maksymalnie wzrastać będzie od 1 do 2 stopni Celsjusza. Prognoza naszego modelu UM mapy.meteo.pl/ .

Spoglądając na prognostyczne mapy modeli: GFS, oraz ICON-EU to widać na nich spójność co do warunków panujących na wyższych poziomach izobarycznych, konkretnie widoczna jest wąska fala górna (ang. longwave trough), która rozciąga się znad północno wschodniej części Rosji, przez kraje Bałtyckie, Polskę, Niemcy po pogranicze Francji i Hiszpanii. Należy wspomnieć tu fakt, że wspomniana fala znajduje, się z prawej strony rozległego układu wysokiego ciśnienia co sprawia, że zaciągana będzie wcześniej wspomniana chłodna masa powietrza arktycznego morskiego. www2.meteo.uni-bonn.de/forschung/gruppen/gfsmaptool/vorhersage_slide.php

Dawid Gackowski, 26 lutego 2023; 05:04

Udostępnij artykuł