Komentarz synoptyka: 2023-02-27

Jesteśmy pod wpływem wyżu znad Szkocji, dzisiaj umocni się tam do ciśnienia prawie 1040 hPa, w jego wschodniej części następuje napływ chłodnej masy powietrza polarno-morskiego (umiarkowanych szerokości), płynącego znad Bałtyku, środkowej Skandynawii, Finlandii – objęło ono cały obszar Europy środkowej sięgając do Alp i Pirenejów, wchodząc przez Bramę Rodanu po Baleary. Na południe od tego napływu chłodu doskonale widoczny w zobrazowaniach satelitarnych www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html potężny obszar cyrkulacji z SW na NE, ciągnący się od Tunezji przez Italię i Adriatyk, Bałkany, Morze Czarne nad Ukrainę, południe Rosji. Tam wczoraj przechodził aktywny front ciepły, jest już na Uralu i granicach Kazachstanu, kolejne zaburzenia niosące ciepłe powietrze i opady deszczu suną na wschód. Tylko skraj tego zaburzenia w formie bezopadowych chmur średnich dochodzi do południa kraju.

Bliżej podłoża, pod inwersją wyżową napływa na wschodniej krawędzi wyżu szkockiego chłodne i dość wilgotne powietrze, w nim głównie chmury Stratocumulus (kłębiasto warstwowe), na wzniesieniach Pomorza i Mazur oraz wyżynach środkowej Polski spaść może z nich nieco krupy śnieżnej, ale też możliwe są przejaśnienia i krótkotrwałe rozpogodzenia. Więcej rozpogodzeń będzie w godzinach wieczornych i nocnych, zaczną się tam, gdzie sięgnie budujący się od wyżu klin, czyli na Pomorzu, Mazurach i Podlasiu, w Wielkopolsce i centrum kraju, południe jeszcze pod chmurami średnimi.

Jutro szykuje się pogodny dzień, jedynie na zachodzie (Ziemia Lubuska i Dolny Śląsk) może rano być trochę chmur warstwowych po nocnych mgłach i zamgleniach. Jednak już w nocy z wtorku na środę pojawią się na Mazurach i Podlasiu chmury frontowe z niżu, który wędrować będzie od północy Skandynawii nad środkową Rosję. Możliwe są na nim nieznaczne opady, pasmo to wejdzie we środę do centrum kraju, stopniowo zanikając utrzyma się też we czwartek, ale już bez opadów.

Temperatura zależna będzie od zmian zachmurzenia, w najbliżej nocy przy rozpogodzeniach w całym kraju poniżej zera, do -2 -5 stopni, przy gruncie dwa stopnie niżej – szczególnie w obniżeniach terenowych. W ciągu pogodnego dnia Słońce już trochę wyżej i dłużej wędrujące po nieboskłonie, podniesie temperaturę powietrza do +2 +5 stopni, temperatura gruntu może być nieco wyższa. Dobowy bieg temperatury, jej zróżnicowanie zależne od wysokości lub występowania brzegu morza czy dużych rzek oraz temperaturę podłoża można kompleksowo obserwować na meteorogramach swojej miejscowości.

Jeszcze jesteśmy na skraju wyżu, tak więc w ciągu dnia wiatr będzie żwawszy, z kierunku północnego do 5 m/s, chwilami do 8 m/s – tak będzie na Pomorzu Gdańskim, Dolnej Wiśle i Warmii, północnym Mazowszu, Ziemi Łódzkiej. W nocy wszędzie uspokojenie wiatru, miejscami cisze, co powodować będzie powstawanie lokalnych mgieł i silniejszych zamgleń, szczególnie na zachodzie kraju.

Maciej Ostrowski, 27 luty 2023; 07:35

Udostępnij artykuł