Komentarz synoptyka: 2023-02-28

Dzisiaj w całym kraju rano błękitne niebo, temperatura poniżej zera, nad ranem nawet obniżyła się na Mazurach, Podlasiu i Kurpiach poniżej -8 stopni – to wpływ klina wyżu znad Szkocji, nad Polską ciśnienie wzrosło do ponad 1030 hPa. Mimo zalegania prawie bezwietrznego wyżu przy podłożu dalej napływa na wyższych poziomach powietrze z północy, w ciągu trzech dób znad Morza Białego przez Finlandię, Bałtyk i otaczające go kraje.

Podłoże na północy jest jeszcze pokryte śniegiem, wody Bałtyki w północnych zatokach mają około zera, w centralnej części 3 stopnie, jedynie na zachodzie i w cieśninach 4-5 stopni, zaś Morze Północne około 7 stopni. Tak więc napływ z północy to wyraźne obniżenie temperatury adwekcyjnej, do tego dochodzi nocne wypromieniowanie w czasie wielu godzin, czasem spływ chłodnego powietrza do dolin i kotlin. Pomiary temperatury minimalnej występującej minionej nocy przy gruncie (na 5 cm) dostępne są w depeszach z Synop z godziny 06 UTC. W całej wschodniej, północnej i częściowo centralnej Polsce temperatura ta spadła poniżej -10 stopni.

Panowanie klina wyżowego nad całym krajem nie potrwa długo, już w godzinach wieczornych pojawi się na wybrzeżu, a potem na Pomorzu i północnych Mazurach strefa zachmurzenia frontu okluzji chłodnej z niżu, który obecnie wchodzi znad Morza Barentsa nad północną część Rosji. Zachmurzenie to nie przyniesie opadów, w miarę przemieszczania się na południe chmury niskie będą zanikać i pozostaną chmury średnie. Jutro w dzień strefa tych chmur średnich obejmie prawie cały kraj, czyste niebo utrzyma się jeszcze w województwach południa kraju, we czwartek już wszędzie chmury, ale cienkie, z przerwami i bezopadowe, umożliwiające więc wypromieniowanie ciepła w nocy.

Przy tak prognozowanym zachmurzeniu temperatura zależna będzie od jego „szczelności” i grubości, nasze prognozy w ciągu nocy przewidują spadki w obszarach bardziej zachmurzonych północy do poziomu +1 -0 stopni, w pasie centralnym, gdzie chmury pojawią się później, ale może wystąpić silniejsze zamglenie, temperatura spadnie do -2 stopni, zaś w pasie południowym, przy bezchmurnym niebie przez całą noc, zaobserwujemy spadek do -8 -9 stopni. Temperatura gruntu – szczególnie w obniżeniach terenowych - może być nieco niższa. W dzień przy słońcu do plus 5-6 stopni, pod chmurami do +3 +4 stopni. Dobowy bieg temperatury, jej zróżnicowanie zależne od wysokości lub występowania brzegu morza czy dużych rzek oraz temperaturę podłoża można kompleksowo obserwować na meteorogramach swojej miejscowości.

Tak więc warto skorzystać z wyżowej pogody, zamarzniętego gruntu oraz słabego wiatru i przejść się do lasu czy parku korzystając z lutowego słońca. Jutro już marzec, zaczniemy wypatrywać odznak wiosny, ale pamiętajmy o przysłowiu – zielone Boże Narodzenie, biała Wielkanoc.

Maciej Ostrowski, 28 luty 2023; 07:45

Udostępnij artykuł