Komentarz synoptyka: 2023-03-01

Dzisiejszy poranek na północy kraju wyraźnie cieplejszy od wczorajszego, temperatura już przeszła przez zero na mały plus, w Suwałkach na tzw. „biegunie zimna” o godzinie 5-tej +0,8˚C, a na wybrzeżu jeszcze wyższa, w Ustce 3,0, w Łebie i w Helu 1,6˚C, to na wybrzeżu, a w Lęborku na północnych Kaszubach +0,6˚C. To efekt adwekcji ciepła, a przede wszystkim nasunięcia się całkowitego, grubego zachmurzenia frontowego, bezopadowego (pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ) sięgającego 7, 8 km w strefie okludujących się frontów atmosferycznych, związanych z rozległym niżem znad środkowego Uralu (pl.sat24.com/pl/eu/km ). Przykrywa ono całą północ kraju i środkowy wschód, a sięga od Niziny Szczecińskiej po Polesie Lubelskie, z wyraźną tendencją do przesuwania się w kierunku południowym. Reszta kraju nadal pozostaje pod bezchmurnym niebem, z tzw. „kompleksem pogody dnia ubiegłego”, oczywiście z temperaturą ujemną, która sięga nawet minus 8-miu stopni w obszarze od Wielkopolski przez Ziemię Łódzką, Sieradzką i Wieluńską po Kielecczyznę i Małopolskę, gdzie jest najzimniej w obszarach nizinnych. Jeszcze zimniej, bo -10 stopni w Kotlinie Jeleniogórskiej, gdzie przy braku wiatru, z otaczających ją gór spływało zimne powietrze i utworzyło się tzw. ”mrozowisko”.

W ciągu dnia proces nasuwania się bezopadowego zachmurzenia frontowego w kierunku południowym będzie kontynuowany, ale według naszego modelu nie sięgnie południa kraju, tutaj nadal słonecznie i najcieplej. W najcieplejszej porze dnia temperatura sięgnie 6, 7 stopni, a na Nizinie Szczecińskiej i Ziemi Lubuskiej niewykluczone jest +8 stopni. Natomiast pod wspomnianym zachmurzeniem, głównie przez chmury piętra niskiego Sc, ponieważ chmury średnie będą ulegały rozproszeniu, temperatura około 3, 4 stopnie, a lokalnie nawet o jeden stopnień niższa.

Ciśnienie nadal będzie się obniżało, ale rozległy klin wyżowy wychodzący od wyżu atlantyckiego lokującego się pomiędzy południową Grenlandią i Wyspami Brytyjskimi (www.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/evropa/synopticka-situace ), skierowany na południowy wschód, sięgający aż po Kaukaz, nie będzie zmieniał swego położenia, ale będzie powoli słabł, W jego obszarze utrzymywać się będzie pogoda nie tylko z bezchmurnym niebem, ale też bezwietrzna lub ze słabym wiatrem z kierunków zmieniających się. Natomiast po jego północnej stronie utrzymywać się słaby, a im dalej od osi klina, umiarkowany wiatr zachodni przechodzący w ciągu dnia na północno zachodni. Z kolei po południowej stronie, także wiatr słaby, przeważnie z kierunku północno wschodniego.

Noc na południowych krańcach bezchmurna i zimna, spodziewane są spadki temperatury nawet do -7, -8 stopni, natomiast na pozostałym obszarze nadal pod całkowitym, miejscami już tylko dużym zachmurzeniem warstwowo kłębiastym, Na wschodnich krańcach niewykluczone są słabe opady śniegu. Ciśnienie nadal będzie się obniżało, a wspomniany wał wyżowy nie będzie istotnie zmieniał swego położenia. Znad Bałtyku napływać będzie wilgotne powietrze, w którym, przy słabym wietrze będą warunki sprzyjające do tworzenia się mgieł oraz niskich chmur Stratus.

Jutro bez istotnych zmian w pogodzie, ale według naszego modelu, w drugiej połowie dnia, nanoszone będą słabe opady śniegu znad Ukrainy, a znad Białorusi słabe opady deszczu lub mżawki.


Ryszard Olędzki,

1 marca 2023r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł